Marcela Uhlíková • foto: Vladimír Šigut • 20. května 2019

Digitální zbojník Vojtěch Hrček: „Cerebro usnadňuje práci těm, kteří chtějí na sobě máknout!“

Přiznává, že nápad, který začal realizovat na konci studia druhého ročníku medicíny, už nějakou dobu v jeho hlavě zrál. Pak už stačilo „jen“ zvládnout základy programování, obklopit se skvělým tvůrčím týmem a původní vize dostala reálnou podobu. Tak se Vojtěchu Hrčkovi podařilo 1. prosince 2017 přivést na svět první verzi aplikace Cerebro. Pokud ji neznáte, pak se pravděpodobně neucházíte o přijetí na medicínu, přírodovědu či techniku.

Digitální zbojník Vojtěch Hrček. Seznamte se s jeho aplikací

Digitální zbojník Vojtěch Hrček. Seznamte se s jeho aplikací

Než jsem šla na schůzku s Vojtou, abych s ním uskutečnila rozhovor pro iForum, rozhodla jsem se aplikaci vyzkoušet. Cerebro je totiž možné bezplatně stáhnout v aplikaci Google Play pro Android nebo v App Store pro iOS. Na výběr jsem měla biologii, somatologii, chemii, fyziku. Právě tyto předměty jsou obsahem přijímacích testů na vysoké školy, které nejsou zaměřeny humanitně. Po zodpovězení sady otázek mi aplikace neopomněla oznámit procentuální úspěšnost (konkrétní výsledky po mně nechtějte, už si je nepamatuji… popravdě doufám, že jsou navždy někde v propadlišti dějin). Nicméně každý uživatel záhy získá přehled o tom, kde má „zabrat“, a může testy donekonečna opakovat a vylepšovat si skóre. Vlastně může dělat přijímačky každý den!

Během chvilky mě mladý medik-programátor totálně dostal svým nadšením pro věc. A už předem mě neopomněl varovat, že je schopen o softwaru hovořit hodiny. Pochopila jsem, že kromě programování dobře zvládá i marketing… Ovšem Vojta sám tvrdí, že na začátku hrála prim jeho tvůrčí naivita. A na druhý dech dodává, že ji záhy vystřídala skepse: „Je to sinusoida, jako v životě.“

Vy jste se na medicíně nudil?

Medicína je obor, kde obecně řečeno musíte schraňovat materiály, ze kterých pak biflujete. Občas to vázne, zvláště při přípravě na přijímačky. Proto jsem do Cerebra umístil biologii, somatologii, chemii a fyziku a vymyslel k nim otázky. Výsledkem je, že uživatel stisknutím jednoho tlačítka získá kompletní přístup a zdroje pro studium. Už nemusí shánět další zdroje, knihy. Podívejme se kolem sebe, svět je dostupný díky mobilní aplikaci. Přes jeden „klikanec“ si objednáte třeba pizzu k obědu a dovezou vám ji až ke dveřím nebo si vyhledáte ubytování třeba někde v tramtárii. Říkal jsem si, proč nevytvořit podobné virtuální prostředí se zaměřením na výuku předmětů a nenabídnout ho studentům včetně správných odpovědí k jednotlivým otázkám. Dá se tak využít každá volná chvilka, která se vám namane, a přitom potřebujete mít u sebe jen mobilní telefon.

Impulsem pro vznik aplikace byl pro mě i fakt, že ke studiu na medicíně je přijat pouze úspěšný středoškolák. Záměrně říkám úspěšný, neříkám chytrý. Zkrátka tvrdím, že potenciál každého žáka je formován podmínkami na střední škole. Já jsem rozhodně nepatřil svými výkony k elitě, mnozí kantoři nechápali, proč chci jít na medicínu. Složitě jsem sháněl materiály, dokonce jsem kvůli tomu skoro neodmaturoval. Nakonec se mi zhruba roční zápřah vyplatil. Teď můžu tvrdit, že aplikace Cerebro usnadňuje práci těm, co se odhodlali na sobě máknout stejně jako já.

V průběhu prvních dvou let si aplikaci na Androidu stáhlo zhruba deset tisíc uživatelů. Čekal jste to?

Samozřejmě to bylo příjemné. Trochu neskromně, v koutku duše jsem ale zájem očekával. Ovšem nešlo o úspěch, který by vznikl mávnutím proutku; vymýšlet můžete cokoliv, pokud se o vašem produktu neví, je to marné úsilí. Proto jsem si založil sociální sítě, vytvářel kampaně a zvyšoval povědomí o svém produktu a úspěch se dostavil. Dnes Cerebro nabízí více produktových balíčků. Jeden je zaměřen na předměty obsažené ve studiu lékařství, další třeba na bakalářské studium určené pro zdravotní sestry či fyzioterapeuty, koupit se dají i jednotlivé předměty.

Důležitým milníkem ve vývoji aplikace se stal 1. březen 2019, kdy se Cerebro představilo ve zbrusu novém kabátu a studentům středních škol připravujícím se k maturitě a přijímačkám na vysokou přinesla nové funkce.Aplikace je výsledkem práce vašeho týmu, kdo jej tvoří?

V prvé řadě to je můj vývojářský tým, který tvoří Lukáš Jezný, David Blažek a Martin Hozík. Druhou skupinou jsou studenti z 3. lékařské fakulty UK, Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, Matematicko-fyzikální fakulty UK a Vysokého učení technického v Brně. Právě oni mi pomáhali s tvorbou otázek, dnes jich aplikace Cerebro obsahuje přes sedm a půl tisíce. Nejde pokaždé jen o otázky, jsou zde i různá tvrzení a výpočty. Právě veškeré početní příklady z chemie a fyziky jsou doplněny ukázkovými postupy a vhodnými formami zápisů řešení.

Inspirací se mi stala přítelkyně Tereza, která se též dostala na medicínu a která mi od začátku byla oporou co do tvorby okruhů otázek, tak i při tvorbě sociálních sítí. Ale jak jsem již řekl, Cerebro není o otázkách, ale o uživatelském prostředí a funkci.

V čem je aplikace Cerebro jedinečná?

První verze byla jedinečná tím, že v digitální formě obsahovala nějaké otázky. Ta současná verze je unikátní v tom, že jakmile dokončíte test, jsou vaše výsledky srovnány s ostatními uživateli, získáte zpětnou vazbu o svých slabinách, máte přehled o vývoji či stagnaci svých znalostí. Kromě toho si může uživatel Cerebra „zaběhnout“ do virtuální posilovny, kde jsou rozebírány nejslabší otázky. Nechybí zde funkce nejčastější chyby průměrného uživatele, což by se třeba dalo využít v okamžiku, kdy už na pořádnou přípravu nemáte dost času. A trochu bych možná teď naznačil, že v příštím roce chystám další revoluční funkce, které budou reagovat na podmínky, za jakých se v danou chvíli učíte: pokud třeba budete v tramvaji a zatoužíte po jakési přípravné „rychlovce“.

Co na Cerebro říkají studenti? Jakou máte zpětnou vazbu?

Každý uživatel má možnost se mnou komunikovat, a to ještě dokonce před nákupem aplikace. Snad jsem dosáhl pozice, kdy mi studenti věří, doufám, že mám přirozenou autoritu. Pravidelně „vyživuji“ především instagramový profil @cerebroapp, dále facebookové stránky aplikace. Pořádám virtuální i živé mítinky, Cerebro MeetUp, kde diskutujeme nejen o aplikaci, ale třeba i o životě. To všechno jsou zdroje mých inspirací, které mě třeba přivedou k vytvoření další funkce, kterou aplikace může nabídnout. Jsem zkrátka otevřená kniha. I proto mě lidé znají, znají mou aplikaci a jsou ochotni udělit jí pět hvězdiček v hodnocení. Zkrátka snažím se ve všem nalézat moderní přístup, ne ten zastaralý, „mariotereziánský“. Snažím se ke každému uživateli najít individuální přístup. Pro masové výrobce aplikací je každý uživatel jen číslo, pro mě je to nový příběh.

Co bude dál? Stojí před vámi další výzvy?

V září spustíme počítačovou aplikaci Cerebro, která bude přes uživatelský účet plně interagovat s aplikací mobilní. Pustil jsem se totiž do tvorby skript, kde vidím velký potenciál v navýšení služeb pro studenty. Druhou výzvou je vznik zcela odlišné aplikace pro naprosto jiné „zákazníky“. Kdo chce vědět více, neujde tomu na mém facebooku, ale tady teď víc neprozradím. Snad jen, že nepůjde o medicínu. Vede mě k tomu potřeba oslovit co nejširší okruh středoškolských studentů, chci zkrátka reflektovat aktuální dění, to je moje vize. Kromě toho nezapomínám pracovat na nových funkcích již vzniklých aplikací.

„Snažím se ve všem nalézat moderní přístup, ne ten zastaralý, mariotereziánský...“

„Snažím se ve všem nalézat moderní přístup, ne ten zastaralý, mariotereziánský...“

Vojtěch Hrček – student 5. ročníku všeobecného lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pochází z Frýdecko-místecka, narodil se v Čeladné. „Proto miluju Beskydy a považuji se za moravsko-slezského patriota,“ říká o sobě. Půl roku strávil na studiích v USA, ale na Českou republiku nedá dopustit. Jeho největším koníčkem jsou vizionářské plány ve vzdělání, je odhodlaný „překopat zaběhlý systém“! I proto sám sebe nazývá digitálním zbojníkem. Relaxuje hrou na kytaru, miluje styl bluegrass, rád jezdí na vodu.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.