Filip Mocák • foto: Filip Mocák • 31. května 2019

Jak se studuje v Amsterdamu

Filip Mocák studuje na Fakultě sociálních věd UK politologii a mezinárodní vztahy. Půl roku strávil na univerzitě v jednom z nejliberálnějších měst Evropy – Vrije Universiteit Amsterdam.

Člověk občas uvažuje, jak se žije v různých zemích nebo městech, jací jsou tam lidé, kultura a podobně. Já jsem takhle často přemýšlel o Amsterdamu. Když jsem pak zjistil, že se dá na Erasmus vycestovat i tam, neváhal jsem ani minutu. Tohle je město, kde jsem chtěl studovat, poznat jeho kulturu, naučit se jazyk a… jezdit na kole! Naštěstí pro mě nebyl na danou univerzitu potřebný žádný certifikát o jazykových znalostech. Během psaní motivačního dopisu jsem si načetl hodně informací o předmětech, vyučujících, kampusu i studentském životě. Všechno bylo jednoduše úchvatné, nemohl jsem se dočkat.

Výhodou amsterdamské univerzity je, že je na výměnné studenty zvyklá natolik, že připravuje „minor programy“ přesně na půl roku, které mi hodně ulehčily výběr předmětů. Studium jsem tak měl rozvrženo do tří etap přibližně po dvou měsících. Během každé z nich jsem studoval dva předměty, přičemž přednášky byly čtyřikrát do týdne. V posledním měsíci jsem absolvoval seminář, jehož součástí byla i odborná práce (research paper) – to mi pak neskonale pomohlo při psaní bakalářky.

Angličtiny se bát nemusíte

Asi jako každý student v zahraničí i já jsem měl pochybnosti o svých jazykových schopnostech. O to víc mě děsilo vědomí, že Nizozemci umějí perfektně mluvit anglicky snad už od školky. Strach z angličtiny ale pomine po prvních dvou až třech přednáškách, kde jste do komunikace úplně přirozeně vtaženi.

Výměnní studenti mají běžně přednášky s Nizozemci, předměty jsou namíchány, takže je zajímavé pozorovat, jak výuka funguje jinde. Profesoři na každé hodině komunikují se studenty, kladou jim otázky a vysvětlují témata interaktivně. Zaujaly mě hlavně debaty mezi nimi, to je na FSV UK rarita.

Vrije Universiteit Amsterdam (VU) je obrovský univerzitní komplex o několika budovách, kde se člověk velice lehce ztratí. Když už ale najde učebnu, kde má hodinu, je to nepopsatelný zážitek. To můžu potvrdit, protože jsem se ztratil asi stokrát. Promyšlená architektura a vybavení jenom motivuje studenta na přednášky dorazit. V porovnání s učebnami v Jinonicích mají studenti spoustu místa na sezení a psaní, každá učebna je taky vybavena interaktivním projektorem a mikrofony v přednáškových učebnách nejsou jenom na okrasu. Když máte štěstí na přednášku ve čtrnáctém patře, zajímavý výklad rozptyluje nádherný výhled z budovy. V hlavní budově je věčně plná kavárna a každá univerzitní budova má automaty na kávu a vodu, čisté toalety jsou standard. Obrovský zážitek je parkování kola na rozlehlém prostranství, kde jsou asi tři stovky bicyklů.

Zkoušky v konzervě, ubytování v kampusu

Systém dvouměsíčních studijních bloků vás drží ve střehu. Jakmile si už konečně na vyučujícího zvyknete, blíží se konec a začíná zkouškové. Šok přišel, když mě a několik set dalších studentů nejrůznějších oborů nahnali do obrovské plechové konstrukce, kde jsme měli napsat test. Na FSV se zkouší hlavně ústně, individuálně, zatímco na VU probíhají prakticky všechny písemky přes počítač ve společnosti desítek dalších lidí. Zpočátku to byl celkem stres.

Zahraniční studenti jsou ubytováni nejčastěji v Uilenstede, což je gigantický studentský kampus VU (větší než Strahov). Vřele doporučuju ubytování se sdílenou kuchyní, ale privátní koupelnou, avšak ne moc vysoko, protože výtahy často nefungovaly. Člověk takhle má své soukromí, přitom může stále být mezi lidmi – když si jde něco uvařit, vždy potká někoho ve společné kuchyni. Je tu taky společná pračka se sušičkou a obrovský gauč a televizí. Uprostřed Uilenstede je bar, kde se konají téměř každý den nějaké akce. V kampusu je i sportovní středisko. Na univerzitě operuje několik spolků, které dělají hned první den nábor a následně pořádají různé akce – pamatuju si na hodně aktivní ekologický spolek a jeho akce na střeše čtrnáctipatrové budovy VU. Klub Erasmus Social Network VU je také hodně činný, hlavně co se týče výletů po Nizozemsku. Výlety jsou skvěle zorganizované, levné a plné zážitků.

V neposlední řadě, mít to do školy z koleje deset minut na kole nebo čtyři minuty metrem je jednoduše skvělé. Abych nezapomněl, univerzitní kantýna nabízí několik jídel, inspirovaných kuchyněmi z celého světa formou švédských stolů, a vaří opravdu výborně. Když však máte chuť na něco jiného, v komplexu budov je několik stánků s jídlem, kavárny a supermarket. V centru kampusu jsou desítky dřevěných laviček a stolů a hřiště, kde často uvidíte lidi obědvat nebo hrát basketbal. Když je hezky, venku to žije a zážitek z Erasmu je o to lepší.

Na kole kamkoli a za každého počasí

Během prvních hodin se člověk sžije s jednostopým dopravním prostředkem, z nějž sesedne až při návratu zpátky do ČR. V tomto směru doporučuju službu Swapfiest, která bicykly pronajímá na neurčito za měsíční poplatek. Kola jsou perfektní a servis je v ceně. Jako chodec i cyklista si ale musíte dávat pozor – lidé na kolech jsou hodně draví a neohleduplní, takže se člověk musí držet nepsaných pravidel a mít oči vždy na stopkách.

Nizozemci jezdí na kole za každého počasí, ale mějte na paměti, že v blízkosti je moře, a počasí je tedy divoké, často tam silně fouká. Prý zřídkakdy sněží, ale když jsem tam byl já, Amsterdam zažil jednu z největších sněhových nadílek v historii a celá doprava kolabovala. V okolí kampusu je obrovský lesopark a několik vodních toků, které lidé rádi navštěvují.

Radím dopravovat se na kole všude, aby člověk nasál atmosféru města a viděl jak starou, tak novou část. A když se ztratíte, neváhejte se obrátit na místní, velmi ochotně pomohou. Kdyby vás kolo omrzelo, využijte hromadnou dopravu. Ta je integrována do jednoho systému a zahrnuje vlaky, lodě i autobusy. Stačí si zařídit anonymní kartičku, na kterou si nabijete kredit a můžete jezdit po celém Nizozemí.

Město, které nikdy nespí

V Amsterdamu to žije, každý den se tu něco děje. Nejvýraznější je světelný festival před Vánocemi nebo bruslení na ledě před budovou Rijksmuseum. Město také nabízí hodně míst, kde se najíst. Zdejší hranolky jsou famózní, zkuste třeba bistro Manneken Pis. Ochutnejte také nizozemské speciality v restauraci Moeder, patří ovšem k těm hodně oblíbeným, proto je lepší udělat si rezervaci.

Bydlet v Amsterdamu je osvěžující. Mentalita lidí je úplně jiná. Jestli má člověk plné zuby kyselých obličejů v pražském metru, v Amsterdamu nic takového neuvidí. Všichni jsou velmi milí, komunikativní a milují small talk. Chtěl bych ještě upozornit na jednu zvláštnost. Lidé v Amsterdamu často nemají závěsy a byty jsou položeny dost nízko. Pro Čecha to je nevídaný zážitek, ale pro místní běžná věc, takže zírání do oken se raději vyhněte.

Poslední rada na závěr. Nizozemí má jiný finanční systém než ostatní evropské státy, proto je potřeba zřídit si účet. Není to nic hrozného a pozdější zrušení účtu je velice rychlé.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.