Martin Rychlík • foto: René Volfík • 10. ledna 2020

Již třetí Primus Day poradí vědcům, jak na granty

Astrofyzik Ondřej Pejcha před sedmi lety vystudoval doktorské studium na Ohio State University, načež se stal postdoktorským pracovníkem na slavném Princetonu v USA. Získal tam i stipendium NASA, neboť zkoumá interakce dvojhvězd. Špičkový fyzik se následně dozvěděl o možnosti založení vlastní výzkumné skupiny na Univerzitě Karlově, což nabízí interní podpora Primus.

Pejcha se zúčastnil soutěže, a uspěl. Od ledna 2017 se spolu s dalšími 23 nadějnými vědci stal premiérovým příjemcem tříleté podpory v řádu milionů korun na rozjezd svého výzkumného týmu. Takto podpoření akademici se mají posléze zapojovat do náročného klání o štědré granty Evropské výzkumné rady (ERC), což už se několikrát úspěšně podařilo. Právě Pejcha dnes řeší díky ERC Starting grantu projekt Cat-In-hAT a uspěli i další tři „primusové“ – prestižní evropský grant získali Jiří Klimeš (rovněž Matematicko-fyzikální fakulta UK), biolog Matyáš Fendrych a loni též botanik Filip Kolář (oba z Přírodovědecké fakulty UK).

Právě Pejcha s Klimešem pronesou ve středu 15. ledna ve Vlasteneckém sále historické budovy Karolina přednášku o svém výzkumu i zkušenostech s takovými granty. Úvodní slovo celodenní akce s názvem Primus Day pronese rektor UK Tomáš Zima, program Primus představí prorektor pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, jenž podporu prosadil a propaguje. „Nechci moc zveličovat, ale skutečně je to jedinečný program,“ říká.

Univerzita na program Primus dává desítky milionů korun ročně. Součástí akce bude i vystoupení profesora Zdeňka Strakoše, jenž dlouhodobě působí v panelech ERC a pořádá pro zájemce workshopy. Již třetí výroční den řešitelů programu Primus doplní také proslovy vybraných řešitelů: Cyrila Broma (MFF/FF), Evy Froňkové, Ondřeje Nováka (oba 2. LF) a Marka Verčíka (FF).

Celý program akce Primus Day 2020 (začátek v 10:00):

Celkově už ve čtyřech ročnících dosáhlo na Primus zhruba devadesát vědců Univerzity Karlovy, přičemž v posledním roce šlo o 22 nadějných „group-leaderů“. Nejúspěšnější byli experti z Matematicko-fyzikální fakulty UK (6), Přírodovědecké fakulty UK (5) a 1. lékařské fakulty UK (4). Pátý ročník Primusu odstartuje 1. března; mezním termínem pro podání přihlášek je 20. duben 2020. Řešení udělených tříletých projektů začne 1. ledna 2021. Podrobné podmínky soutěže Primus.


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.