Marcela Uhlíková • foto: Shutterstock, Vladimír Šigut • 23. března 2020

CovidEdu přibližuje řadu vědních oborů, vysílá již týden

S trochou nadsázky se dá říci: koronavirus nás nahnal k počítačům. Ovšem i nedobrovolný pobyt doma, před zářící obrazovkou se dá využít smysluplně. V záplavě nabídek se neztrácí ani edukativní přednášky a workshopy spolku Alumni scientiae Bohemicae z.s.

Tvůrčí tým CovidEdu

Společenství mladých lidí sdružené kolem Alumni scientiae Bohemicae z.s. (ASB) vysílá na YouTube kanálu CovidEdu. Autoři cílí primárně na středoškolské studenty, své téma si ale podle nich v přednáškách najdou i vysokoškoláci, stejně tak široká veřejnost. Streamuje se každý den dopoledne, v délce trvání zhruba dvě hodiny, vždy se začátkem v 10:00. První vysílání se uskutečnilo přesně před týdnem, v pondělí 16. března.

Jan Hrubeš

Jan Hrubeš
„Každý ze streamů, který byl od začátku ´koronavirového přenosu´ odvysílán, sledovala zhruba třicítka souběžných diváků,“ konstatoval pro iForum Jan Hrubeš z Katedry učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, a doplnil: „Po pár dnech se počet zhlédnutí jednotlivých příspěvků vyšplhal ke stovkám. Nikomu totiž nic nebrání v tom, aby jednotlivé streamy sledoval kdykoliv ze záznamu.“ V současnosti má třeba právě pondělní vysílání s názvem Původy a důvody explozí již více než 400 zhlédnutí.

Přednášky z celé řady vědních oborů

Streamy na CovidEdu vedou studenti a absolventi českých vysokých škol. Ke streamování autoři používají volně dostupný program Open Broadcaster Studio, který umožňuje složit obraz ze záběru webkamery a různých oken. V prvním týdnu vysílání proběhlo jednak v režii zmíněného Jana Hrubeše, v následujících dnech s přednáškou Písma světa navázal Marcel Koníček, student doktorského studia na Ústavu asijských studií Filozofické fakulty UK, nebo David František Wagner, absolvent Pedagogické fakulty UK, který sledujícím, jejichž počet mezitím dosáhl dvou stovek, ozřejmil K čemu nám je dějepis a společenské vědy? a představil téma Pravěk jako dramatická soutěž. Adam Jaroš, absolvent Katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK, připravil přednášku na téma Koordinační chemie aneb Co vám na střední neřekli. Druhý streamový týden odstartovalo Zkrocení výbušné síly: dějiny a současnost raketových paliv v podání Adama Tywoniaka, absolventa Vysoké školy chemicko-technoloické v Praze, v současné době dokončujícího studia na Univerzitě v Heidelbergu.

Máte-li co nabídnout, nabídněte

„V prvním týdnu, kdy byl projekt ještě v plenkách, jsme s programem místy zápasili. Teď to už ale snad umíme,“ konstatuje a zároveň s úsměvem doufá Jan Hrubeš. Co se týče výběru přednášejících, ti jsou vybírání především na základě osobních vazeb, ale jak Hrubeš dále podotýká: „Platforma CovidEdu je otevřená každému – stačí napsat téma a krátké představení přednášky a my ji zařadíme do rozvrhu.“

A jak dlouho bude CovidEdu vysílat? „Jak to bude po epidemických opatřeních, se teď neodvažujeme říkat. Uvidíme podle toho, jakou budou mít streamy úspěšnost a jestli na to budeme mít dostatek času, až nám opět otevřou laboratoře, knihovny a posluchárny,“ upřesňuje Jan Hrubeš.

Adam Jaroš

Adam Jaroš
Mezi prvními v prvním týdnu vystoupil na CovidEdu i Adam Jaroš, spoluorganizátor řady dalších úspěšných projektů, jako jsou Chemická olympiáda, korespondenční seminář KSICHT nebo soutěž Chemiklání, se kterým si iForum povídalo vloni. „Máme v hlavách ještě spousty nápadů. Příprava streamu je ale neuvěřitelný žrout času. Celá idea je poskytnout středoškolákům něco na koukání nad rámec standardní výuky v těchto těžkých časech,“ říká Adam Jaroš doufající, že se jim podaří vnést trochu světla do celé řady tajů rozličných oborů. Adam sám ještě reálně uvažuje o streamu s tématem kvantová chemie. Ale jak přiznává, teď se soustředí na šíření povědomí o CovidEdu mezi potenciální diváky i přednášející.

Organizátoři stále jednají s význačnými osobnostmi české vědy a společnosti; kteří to jsou si ale zatím nechávají pro sebe. Ovšem třeba už zítra - v úterý 24. 3. by měla prezentaci o Evropské unii streamovat europoslankyně Markéta Gregorová

Na sledovanou při CovidEdu!

Alumni scientiae Bohemicae z.s. (ASB)

sdružuje aktivní studenty a absolventy českých vysokých škol napříč vědními obory. Hlavním projektem spolku je systematická podpora nadané mládeže. Spolupracuje s celou řadou regionálních i celostátních partnerů zejména na školeních středoškolských studentů a absolventů projektových soutěží, kteří postupují do mezinárodních kol. Partnery aktivit spolku jsou mj. Středoškolská odborná činnost (SOČ), Národní institut dalšího vzdělávání (NIDV), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Český svaz vědecko-technických společností (ČSVTS).
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.