Jitka Jiřičková • foto: Vladimír Šigut • 9. června 2020

Nová multifunkční budova v Troji je připravena pro výuku i konference

Univerzita Karlova dnes slavnostně otevřela pavilon IMPAKT v severní části trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty. Jeho název tvoří počáteční písmena slov: informatická a matematická posluchárna, auditorium a knihovna Troja.

Bezbariérová budova je vybavena nejmodernější technikou a zvenku obložena materiálem, který mění vzhled podle počasí a světelných podmínek. Je zde zavedena velkokapacitní vzduchotechnika, chlazení a vytápění probíhá systémem hlubinných vrtů a tepelných čerpadel, využívají se zde také vysokokapacitní datové sítě. Proděkan pro rozvoj MFF UK Ladislav Skrbek

Proděkan pro rozvoj MFF UK Ladislav Skrbek

„I když ztiším hlas do šepotu, uslyšíte mě i v zadních lavicích. Stěna za vámi totiž pohlcuje zvuk a díky trojitým sklům v oknech vás vůbec neruší venkovní provoz,“ vysvětluje proděkan pro rozvoj Matematicko-fyzikální fakulty UK Ladislav Skrbek. „Chtěli jsme zde mít to nejlepší audiovizuální vybavení. Dráty a kabely, které jsou k tomu potřeba, zde ovšem neuvidíte – jsou schované v podlahových krabicích, jichž je zde přes sedm set. Kdybychom je všechny spojili dohromady, dokázaly by propojit nejvzdálenější pracoviště Univerzity Karlovy z Plzně až do Hradce Králové,“ směje se Ladislav Skrbek.

Pro pedagogy MFF UK je ovšem největším přínosem pavilonu jeho kapacita. Velké auditorium dokáže pojmout až 250 lidí. Díky tomu už nebude potřeba vést velké přednášky základních kurzů paralelně, ale najednou pro celý jeden ročník. Následná cvičení pak lze realizovat v jedné z deseti dalších učeben s kapacitou dvacet až šestatřicet míst, přičemž čtyři z nich je možné využívat i jako počítačové. „Když odklopíte vrchní desku lavic, vykoukne na vás 24palcový monitor,“ popisuje proděkan Skrbek. V IMPAKTu tak bude sídlit část informatické sekce fakulty – konkrétně Ústavu formální a aplikované lingvistiky, robotiky a některé didaktické katedry.

Projekt realizace probíhal od roku 2011, zkolaudován byl v únoru 2020 a jeho celkové náklady dosáhly zhruba 325 milionů korun. S financováním významně pomohlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Sama fakulta přispěla částkou zhruba 50 milionů korun.

Budova se využívá už nyní ve zkouškovém období. Velké auditorium totiž umožňuje studenty při zkoušce pohodlně rozsadit a dodržet tak hygienické požadavky. V létě jsou zde v plánu konference, klasická výuka začne s novým akademickým rokem.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.