2. června 2005

Mladí Češi a Němci rok společně v Evropské unii - 60 let od konce války

Členové Česko-německého fóra mládeže představili v pondělí 30. května na svém závěrečném zasedání veřejnosti své projekty, které byly realizovány v uplynulých dvou letech 2. funkčního období tohoto grémia. „Už se těším na další setkání v budoucnu, kdy bude mládež v práci pokračovat“, řekl Josef Zieleniec, poslanec Evropského parlamentu a patron Fóra mládeže. Projekty se zabývají mimo jiné tématy: „Příhraniční spolupráce, problémy a možná řeše„ „Mládež a mobilita- odbourávání předsudků„ , „Češi a Němci společně v Evropské unii.„

Německá mluvčí Fóra mládeže Janine Reinhard shrnula: „Naše práce byla úspěšná. Výsledky našich projektů přinášejí podněty z pohledu mladých lidí pro příslušné zodpovědné úřady a tím chtějí přispět ke zlepšení česko-německých vztahů.“

Česko-německé fórum mládeže se v dotazníku ptalo českých a německých poslanců Evropského parlamentu na jejich hodnocení česko-německých vztahů. Fórum mládeže má radost z dobré spolupráce poslanců po vstupu České republiky do Evropské unie. Současně se zasazuje o výraznější roli mládeže v Evropské unii. „Projekt ukázal, že rozšíření EU přispělo ke zlepšení česko-německých vztahů. Z toho mám radost,“ řekl Milan Horáček, člen Evropského parlamentu za Spojenectví 90/Zelení.

Chybějící jazykové znalosti zůstávají stále i přes částečné pokroky překážkou pro česko-německou příhraniční spolupráci. Toto vyplývá z průzkumu, ve kterém Fórum mládeže oslovilo více než 1000 starostů v příhraniční oblasti. Tady vidí Fórum mládeže nutnost a potenciál užší spolupráce. To co je v České republice normální je v Německu spíše rarita: dvoujazyčné popisky ke kulturním památkám v pohraničí. Iniciativa Fóra mládeže apeluje na zřízení popisků v českém jazyce v německém pohraničí, neboť tyto jsou výrazem pohostinnosti a respektu vůči návštěvníkům ze sousední země.

Při informační kampani o studiu v Německu oslovilo Fórum mládeže více jak 100 středních škol v České republice. Cíl této kampaně byl seznámit české středoškoláky s možnostmi, které rozšíření EU pro výměnné pobyty v Německu nabízí. „Během projektu se ukázalo, že má stále ještě hodně mladých lidí strach před studiem v Německu. Mladí lidé také neznají mnohé stipendijní a výměnné programy, které nabízí Evropská Unie a nejrůznější instituce,“ vysvětluje český mluvčí Jan Ryjáček. U mnoha mladých lidí pomohla tato kampaň vyplnit mezery v informovanosti. Stefan Gehrold, vedoucí kanceláře nadace Konrada Adenauera v Praze, která tento projekt finančně podpořila, ocenil, jak mladí lidé „svojí prací podpořili myšlenku evropského domu.“

Jak se 60 let po ukončení Druhé světové války v obou zemích vyučuje dějepis? Fórum mládeže k tomuto tématu analyzovalo učebnice a sesbíralo názory učitelů. Výsledky projektu ukazují, že interpretace dějin už není příčinnou sváru mezi Němci a Čechy.

Co je Fórum mládeže?

Česko-německé fórum mládeže vzniklo v listopadu 2001 jako projekt Koordinační rady Česko-německého diskusního fóra. Od listopadu 2003 pracovala druhá perioda Fóra mládeže v obsazení 20 Čechů a 20 Němců ve věku 16 až 26 lety na všestranných projektech v česko-německé oblasti. V září 2005 bude na další dva roky obsazena třetí perioda tohoto grémia. Patronát nad Česko - německým fórem mládeže má Josef Zieleniec, poslanec Evropského parlamentu a na německé straně Petra Ernsbergerová, poslankyně Spolkového sněmu. Cílem Fóra mládeže je zastupovat hlas mládeže v česko-německém dialogu.


Kontaktní osoba:

Lucie Koutová (kontaktní osoba v českem jazyce), tel: 00420 / 608 / 50 30 12

luciekoutova@web.de

Janine Reinhard (kontaktní osoba v německém jazyce), tel: 00420 / 603 / 32 32 26, jreinhard@gmx.de





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.