Anna Honzáková byla první absolventkou české lékařské fakulty

- převzato z ČTK

PRAHA 14. listopadu (ČTK) - Studentek je mezi českými vysokoškoláky už skoro tolik jako jejich mužských protějšků. Studují všechny obory, filozofii, přírodní vědy, medicínu, práva, jsou i na vojenských školách - je to pro ně běžné. Tato samozřejmost ženského vysokoškolského vzdělání však trvá teprve něco málo přes sto let, vždyť první promovanou filozofkou se v Karolinu v roce 1901 stala Marie Zdeňka Baborová. O rok později tu složila Hippokratovu přísahu Anna Honzáková. Lékařka, která jako první vystudovala českou lékařskou fakultu, se narodila před 130 lety - 16. listopadu 1875.

Český lékařský stav je dnes více než zpola feminizován; lékařek je přes 53 procent, vloni na lékařských fakultách absolvovalo 69 procent žen. Pro Rakousko-Uhersko 19. století byl ale doktor v sukních nemyslitelný. O tom se přesvědčily první dvě české lékařky - Anna Bayerová a Bohuslava Kecková, které medicínu vystudovaly ve Švýcarsku v roce 1880. Diplom jim Rakousko-Uhersko neuznalo. Bayerová měla praxi v Bavorsku a krátce také v Bosně a Hercegovině. Ve funkci státní lékařky ji pak v Mostaru vystřídalav roce 1893 Kecková a zůstala tam 18 let až do své smrti.

Ani cesta Anny Honzákové, absolventky dívčího gymnázia Minerva, k vysněné medicíně nebyla jednoduchá. Narodila se v Kopidlně u Jičína v rodině lékaře a měla proto k medicíně vztah. Ze šesti sourozenců šel v otcových stopách i její starší bratr Bedřich. Když na Minervě Honzáková pomohla spolužačce postižené záchvatem epilepsie, byla pro ni volba budoucího povolání jasná. Ještě v roce 1895, kdy si s kolegyněmi podala přihlášku, byl kromě tří profesorů postoj lékařské fakulty nesmlouvavý - ženy neměly v lavicích místo. Filozofická fakulta Karlo-Ferdinandovy univerzity už hospitantky přijímala, ale například na práva do konce Rakouska-Uherska ženy nesměly vůbec. Honzáková začala studium na vstřícnější pražské německé fakultě.

Česká fakulta přijala studentky až po třech letech, ale opět jen jako hospitantky, zkoušky skládat nemohly. V posluchárnách je navíc čekala nevůle profesorů i mediků. Tehdejší Spolek mediků dokonce štval proti ženskému studiu tvrzením, že "žena má přece lehčí mozek a méně krvinek". Svými výsledky však dívky brzo přesvědčily i zaryté odpůrce studia žen, včetně známého profesora Josefa Thomayera, který si pak Honzákové velmi považoval, i když o ní hovořil jako o "Honzákovi v sukních". To proto, že její bratr vystudoval také medicínu.

Každoročně Honzáková s kolegyněmi žádala ve Vídni o povolení řádného studia. Až po pěti letech se nařízením z roku 1900 staly konečně řádnými posluchačkami a mohly složit zkoušky za celou dobu studia. Zkoušky byly veřejné a tak všechna tři rigoróza složila Honzáková nejen s výborným prospěchem, ale také za velkého zájmu mediků. Slavnou promoci měla 17. března 1902. Po třech letech marných žádostí o lékařské místo ve státních službách si Honzáková otevřela v Praze soukromou gynekologickou ordinaci, kde pak pracovala 35 let. Vybudovala si pověst vynikající odbornice a měla rozsáhlou klientelu. Jejími pacientkami byly například Eliška Krásnohorská či herečky Hana Kvapilová a Leopolda Dostalová. Chudé ženy léčila zdarma.

Honzáková byla aktivní v řadě pokrokových spolků, v Minervě, Výboru pro volební právo žen, byla zakládající členkou Ženské národní rady a Ženského klubu. Podporovala změny ve společnosti, které ženám umožňovaly větší uplatnění. Důsledně se věnovala zdravotní výchovné a osvětové práci, zejména v otázce potratů, proti jejichž legalizaci vystupovala. Založila také Fond na podporu chudým a nemocným ženám a získala si čestnou přezdívku Matka matek. Honzáková sama zůstala svobodná a žila svou prací. Zemřela ve věku nedožitých 65 let 13. října 1940.

Iva Pokorná rmi mhm
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.