Prezident Světové banky Paul Wolfowitz diskutoval se studenty

Poslední únorový den zavítal na půdu Univerzity Karlovy prezident Světové banky Paul Wolfowitz, aby diskutoval se studenty za přítomnosti rektora UK prof. Hampla. Ranní posezení se neslo v pozitivním duchu, při kterém se Wolfowitz zajímal, jak vnímají studenti změny v české společnosti po roce devětaosmdesát. „Byl jsem v Praze už v roce 1991 a mám pocit, že dnes se lidé daleko více dívají do budoucnosti,“ řekl Wolfowitz. Studenti mu však připomněli, že v naší společnosti existují i lidé, kteří na transformaci prodělali. A ti dnes tvoří jádro nezaměstnaných a nespokojených občanů.

Paul Wolfowitz (*1943) má za sebou bohatou politickou i vědeckou kariéru a jako prezident Světové banky působí od března 2005. Do čela se dostal na návrh amerického prezidenta Georgie Bushe a na základě neformální dohody, podle které je v čele Mezinárodního měnového fondu Evropan a šéfem Světové banky Američan. Prioritami jsou pro Wolfowitze boj s korupcí v afrických státech i samotné Světové bance, a pomoc rozvojovým zemím.

Paul Wolfowitz studoval v šedesátých letech na University of Chicago a jako mnoho dnešních čelných představitelů americké administrativy byl pod vlivem významného politického filosofa Lea Strausse.

Na počátku 70. let učil na prestižní Yale university a po celá 70., 80. a počátek 90. let působil na rozličných místech americké administrativy. Jeho práce byla nejčastěji spojena s bezpečnostními a strategickými tématy, s výjimkou let 1986-89, kdy působil jako velvyslanec USA v Indonésii – ještě v době, kdy jí vládl diktátor Suharto.

Rok 2001 znamenal pro Wolfowitze návrat na nejvyšší místa americké vlády. Stal se náměstkem ministra obrany a již několik měsíců po nástupu i symbolem progresivní americké politiky.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.