24. října 2006

Unikátní kombinace historie a nejmodernější techniky - budova MFF na Malé Straně

Zrekonstruované budovy poprvé představili zástupci fakulty na neformálním setkání s novináři minulý pátek. (foto iForum)

Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy představila své vnitřní prostory historické budovy Profesního domu při příležitosti ukončení rekonstrukce. V této budově fakulty na Malostranském náměstí 25 v těsné blízkosti Mikulášského chrámu mají své sídlo posluchači studijního programu informatika. Z přestavby, která probíhala za provozu fakulty, vznikly moderní posluchárny, pracovny a knihovna včetně depozitáře pro celou fakultu. Zlepšena byla počítačová síť a laboratoře. Pět počítačových laboratoří s celkem 150 počítači využívají studenti při výuce i ve svém volném čase.

„Většina posluchačů si rychle zvykla na tyto krásné prostory a já věřím, že studium v takovémto inspirativním prostředí přináší také zvýšení kvality osobnosti. Současně si přejme, aby studium informatiky jako jednoho z klíčových oborů přineslo naší zemi úspěch, prosperitu a mělo přínos pro rozvoj lidstva vůbec,“ říká proděkan pro rozvoj RNDr. Milan Tichý.

Snahu budovu zrekonstruovat mělo vedení MFF UK od  počátku šedesátých let minulého století, kdy začalo Profesní dům využívat, ale nemělo k dispozici potřebné finance. Rekonstrukční práce byly zahájeny až v posledním kvartálu roku 2001 a celková částka rekonstrukce dosáhla 375 miliónů korun. Přestavbu pozdržel i archeologický nález rotundy svatého Václava a organizační komplikace pramenily ze sdílení budovy s Ministerstvem spravedlnosti ČSSR, které mělo v 1. patře archiv a spisovnu Městského soudu v Praze. Zásluhy o přesunutí spisovny do náhradních prostor v Troji měl  především prof. Ing. Ivan Wilhelm, CSc.

Kromě učeben s  technickým zázemím jsou zde nejen k univerzitnímu využití reprezentativní a společenské místnosti – Malá aula a refektář s akustickými varhanami. „Rekonstrukci ovlivnil nepřímo i popovodňový stav fakultních budov v Troji a Karlíně, ale přes všechny komplikace měla přestavba i pozitivní a povzbudivé momenty. Jedním z nich byl okamžik, kdy jsme od Břevnovského kláštera dostali darem krásné varhany,“ vzpomíná tajemník fakulty RNDr. Petr Karas.  Refektář tak bude využit hlavně k bakalářským promocím studentů celé Univerzity Karlovy a zasupluje tak za Karolinum, jehož kapacity už nestačí pokrývat potřeby Univerzity.

Pro podporu studia zrakově handicapovaných  slouží netypická počítačová laboratoř Carolina. Má již více než desetiletou tradici a pomáhá zrakově postiženým lidem se získáváním informací, jejichž nedostatek může být zásadní překážkou na cestě za vzděláním. K dispozici je šest počítačů se speciálním softwarem v českém jazyce, ozvučovaní, zvětšovací programy a tisk do braillova písma. Fungují zde služby z řad studentů, kteří asistují a pomáhají nevidomým a současně zabezpečují digitalizaci učebního textu.

Lucie Horáčková, spolupracovnice iFora





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.