Univerzita Karlova ocení čestným doktorátem virologa De Clercqa

Praha 1. března (ČTK) - Univerzita Karlova udělí čestný doktorát profesoru Katolické univerzity v belgickém Leuvenu, virologovi Erikovi De Clercqovi. Oznámilo to dnes tiskové oddělení univerzity. De Clercqa, který spolupracuje s českým objevitelem léčiv Antonínem Holým, už před necelými deseti lety ocenila Akademie věd ČR za zásluhy v oboru lékařských a biologických věd Čestnou medailí Jana Evangelisty Purkyně.

Největším úspěchem spolupráce obou vědců byl objev účinků látek, které působí protinádorově a protivirově. Na jejich základě vznikly tři léky, z nichž jeden pod názvem Vistide používají Američané k léčení osob s rozvinutým onemocněním AIDS.

Ve světě je k léčbě AIDS používáno jedenáct preparátů. Pacientům se podává pětkrát denně kombinace tří léků, které však mají vedlejší účinky. Výhodou preparátů z české vědecké dílny je jejich dlouhodobý účinek a nitrožilní aplikace jednou za čtrnáct dní. Léky jsou s úspěchem používány i při žloutence a rakovině.

Šestašedesátiletý De Clercq je nositelem mnoha čestných cen a zakladatelem a prvním prezidentem Mezinárodní společnosti pro protivirový výzkum. Napsal stovky vědeckých prací.

vh mkv
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.