Dana Němcová: Charta 77 své poslání naplnila

„Když jsem si včera večer rozmýšlel, co bych tu dnes zmínil, díval jsem se na internet a hledal Chartu 77. Zjistil jsem, že je celkem snadné najít její text, ale kupodivu nebylo vůbec snadné najít její signatáře,“ řekl v úvodu vernisáže výstavy Souhlasím s Prohlášením Charty 77 z 1. ledna 1977 rektor UK prof. Hampl.

Expozice, uspořádaná k příležitosti mezinárodní vědecké konference k 30. výročí Charty 77, prezentuje 242 podpisů a portrétních fotografií prvních zveřejněných signatářů Charty 77. Její součástí jsou také faksimile převážně dosud nepublikovaných archivních dokumentů, které podávají autentický obraz vzniku Charty 77 a následující komunistické kampani zaměřené proti jejím signatářům.

Originální podpisové lístky zabavila 6. ledna 1977 Státní bezpečnost u Václava Havla, Pavla Landovského a Ludvíka Vaculíka, když se je snažili předat parlamentu a federální vládě. Prohlášení pak StB umístila jako jeden z důkazů do vyšetřovacího spisu StB a následně do archivu bezpečnostních složek.

Za organizací výstavy, jež je  instalována ve vstupních prostorách Filozofické fakulty UK, stojí historik Petr Blažek z Odboru archiv bezpečnostních složek MV ČR ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK, Libri prohibiti a ČTK.

Výstavu slavnostně zahájila signatářka Charty 77 a předsedkyně Centra pro otázky migrace Dana Němcová: „Charta 77 byla jakousi mateřskou školou dialogu, pluralitního myšlení, respektu k hodnotám přesahujícím zájmy jednotlivce. Byla školou praktické demokracie a občanské služby společnosti v jejím legitimním nároku na veškerá práva a svobodný život. Podle mého názoru Charta 77 své poslání naplnila.“

Kromě představitelů UK, organizátorů a ministra kultury se výstavy zúčastnili i další z prvních signatářů – např. místopředseda Senátu PČR Petr Pithart nebo evangelický duchovní Svatopluk Karásek. Expozice věnovaná Prohlášení Charty 77 potrvá do poloviny dubna.

Barbora Kabátová, autorka je spolupracovnicí iFora

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.