Studentská sdružení mění fakultní svět

Ze středních škol jsou studenti zvyklí na studentské rady, které se, často neúspěšně, perou o hlas u ředitele školy. Na fakultách vysokých škol fungují akademické senáty, jejichž pravomoci jsou omezeny zákonem. Je to tak i na Fakultě sociálních věd UK. Existují však i jiné, legislativně nezakotvené instituce - studentské samosprávy. U nás mají své sdružení studenti mezinárodních vztahů, sociologie, politologie a ekonomie.

Ukázka vynikající spolupráce mezi vedením školy a studenty se odehrála v letním semestru na Institutu ekonomických studií. Ředitel Mejstřík zadal členům E-klubu, jak se jmenuje tamní sdružení studentů, úkol sesbírat a uspořádat kritické hlasy studentů k výuce na IES. Následovalo sezení zástupců E-klubu a garantů všech studijních oborů, kde se hledalo řešení všech nalezených problémů.

Studentské samosprávy na FSV mají silné jméno a mohou si dovolit pořádat organizačně složité akce, například několikadenní seznamovací kurzy pro studenty prvních ročníků. Specialitou některých sdružení jsou internetové portály pro studenty: politologové mají svou wiki, ekonomové spustili projekt IES-PRAGUE. ORG.

Na internet expanduje i fakultní časopis Sociál. Ani on se však neubrání omezení, které neprolomí ani ty nejlepší webové stránky: bez spolupráce a akceschopnosti různých lidí na fakultě dobré projekty nikdy nevzniknou.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.