Výstava: Po stopách portugalských mořeplavců

Velvyslanectví Portugalska uspořádalo výstavu fotografií Michaela Teaguea „Po stopách portugalských mořeplavců“. Na zahájení výstavy promluvil rektor univerzity prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., který zdůraznil, že pro tuto výstavu bychom těžko našli vhodnější místo, než právě výstavní prostory Karolina. Spolupráce Univerzity Karlovy z Portugalskou stranou se dá vysledovat již v minulosti, kdy mnoho významných osobností portugalské vědy úzce spolupracovalo s univerzitou. „Důkazem pokračující spolupráce je i pokrok, který zaznamenávají portugalská studia na UK“, řekl rektor. Zástupce portugalské ambasády poděkoval za to, že tato skromná, nicméně kvalitní výstava, může být umístěna na tak prestižním místě jako je budova Karolina.


Michael Teague

(1932-1999)

Michael Teague, novinář a fotograf s britskými kořeny, se narodil v Indii. Pobýval několik let v Brazílii, Portugalsku a usadil se v USA.

O portugalskou architekturu a historii se zajímal již od mládí. Prvotním podnětem byl studijní pobyt v Angole, kam se vydal záhy po ukončení studia na Oxfordu. Postupně procestoval téměř celý svět – ve stopách Vasca da Gamy se znovu vydal na mýtickou plavbu do Indie a fotoaparátem zaznamenával stopy portugalské přítomnosti v zemích od Brazílie po Japonsko. Během svého putování urazil více než 100 000 mil a s úžasem vnímal zvláštní kouzlo kostelů, pevností, hradů i prostých lidových staveb. Ve všech se zrcadlila jedna společná vlastnost – harmonické smíšení, téměř dokonalé snoubení evropské a africké kultury. Historik Michael Teague se proměnil ve fotografa a reportéra Michaela Teaguea a v objektivu svého fotoaparátu zachytil na cestách po Japonsku, Číně, Indii či Východním Timoru historicky i umělecky cenný materiál dokumentující portugalský kulturní odkaz ve světě.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.