Raci v českých potocích a řekách mění pohlaví

Josef MARŠÁL, moderátor

--------------------

Studie českých vědců přichází se šokujícím zjištěním. Raci v českých potocích a řekách mění pohlaví. Konkrétně račí samci se mění na samice. Podle českých vědců je to vážný problém. Změnu pohlaví přitom zaznamenali i u jiných druhů živočichů.


Vladimír KOŘEN, redaktor

--------------------

Hormonálně aktivní bahno pro živočichy řek a potoků je osudné, alespoň pro samce. Pomalu, ale jistě přicházejí o své mužství, příkladem je rak.


Luděk BLÁHA, ekotoxikolog, Přírodovědecká fakulta MU

--------------------

Ono se předpokládá, že v přírodě i tyhle ty změny přirozeně nastávají a vyskytují se tak, já nevím, ve dvou, ve třech procentech, ale v těch populacích raků, které my jsme studovali, to bylo řádově dvacet až pětadvacet procent.


Vladimír KOŘEN, redaktor

--------------------

Čeští raci se tak zařadili mezi florické krokodýly nebo ryby u velkých evropských měst. U všech totiž změny pohlaví vědci už zaznamenali.


Josef FUKSA, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. M.

--------------------

Jsou klasické práce z devadesátých let, když vezmete malé rybičky a dáte je v kleci pod čistírnu, tak všecky začnou dělat bílkoviny typické pro jikry, tedy pro samičky.


Vladimír KOŘEN, redaktor

--------------------

Látek, které ovlivňují hormonální systém, jsou stovky. Právě na ně se teď upírá pozornost odborníků. V odborných kruzích se debatuje i o možném vlivu na člověka.


Luděk BLÁHA, ekotoxikolog, Přírodovědecká fakulta MU

--------------------

Existují populační studie z Arktidy, ale také například z Brazílie, v okolí Sao Paula se dělaly populační studie s tisíci jedinců mužů i žen a ukázalo se, že dochází v posledních letech ke změně v rozložení mužů a žen v populacích ve prospěch žen.


Vladimír KOŘEN, redaktor

--------------------

Přímé důkazy o vlivu hormonálně aktivních látek ze znečištěné vody na člověka zatím nejsou. V České republice se navíc voda z řek k pitným účelům využívá jen málo. Kvalita vody v českých potocích a řekách se přestala zlepšovat. Koneckonců připouští to i nedávno vydaná zpráva o stavu životního prostředí v České republice.


Bohumír JÁNSKÝ, Přírodovědecká fakulta UK

--------------------

Podle našich studií z poslední doby, kdy jsme si vybrali některé modelové oblasti v typické zemědělské krajině, se nám na mnoze zhoršuje kvalita vody v potocích, v malých řekách.


Vladimír KOŘEN, redaktor

--------------------

V minulém roce zaznamenali vodohospodáři dvě stě pět havárií, pouze u třetiny se podařilo najít viníka.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.