Petr Bednařík • 16. ledna 2004

Akademický senát UK



  • Akademický senát UK má své oficiální internetové stránky www.senat.cuni.cz, na nichž každý zájemce získá podrobné informace o činnosti. Na této adrese také může nalézt podrobné zápisy z každého zasedání Akademického senátu UK. Oficiální zápis z jednání schvalují senátoři vždy na počátku svého následujícího zasedání.
  • Možná nemají všichni členové akademické obce o Akademickém senátu UK přesné povědomí, a proto patrně při prvním představení senátu na stránkách i-Fóra neuškodí, když jej trochu čtenářům přiblížíme. Senát bychom mohli zjednodušeně nazvat univerzitním parlamentem. Své senátory (vždy dva za studentskou komoru a dva za pedagogickou) volí akademická obec každé fakulty UK. Dva senátory mají také další součásti UK. Akademický senát UK se schází přibližně jednou za měsíc na zasedání v Malé aule Karolina. Jako hosté se zasedání pravidelně účastní za vedení UK rektor, prorektoři, kvestor, kancléř. V čase mezi zasedáními senátoři pracují v jednotlivých komisích (ekonomická, sociální, studijní, legislativní, zahraniční, ediční), kde projednávají příslušné otázky. Komise poté předkládají Akademickému senátu UK svá doporučení, pokud jde o návrhy vnitřních předpisů univerzity, fakult, rozdělení finančních dotací a návrhy nejrůznějších ekonomických smluv o pronájmech, koupích a prodejích. Na svém zasedání poté Akademický senát UK o těchto návrzích hlasuje. Při jednání Akademického senátu UK probíhají diskuse o nejpalčivějších problémech fungování UK.
  • Přirovnání k parlamentu v určitých aspektech není tak nadnesené. Každé zasedání senátu je značné dlouhé ( pátek - od 10 do 15 hod - bez přestávky!!!). Pátá hodina jednání již klade značné nároky na koncentraci přítomných senátorů. Ovšem jedinými nápoji jsou při zasedání káva a čaj (žádný alkohol). Občerstvení představují koláčky (pro některé senátory jsou v ten den i obědem). Káva, čaj, koláčky a kalendář na konci roku můžeme také označit za jediné služební požitky senátorů. Jinak se pochopitelně jedná o činnost nehonorovanou, na níž si každý senátor musí vyhradit čas v rámci svých pracovních a studijních aktivit. Některým se to ne vždy daří. Ani Akademický senát UK se nemůže pochlubit stoprocentní docházkou senátorů. Někdo se omluví, jiný ne. (Sledujte tedy na internetových stránkách Akademického senátu UK, jak na tom zrovna senátoři za vaši fakultu jsou s docházkou). Počet absentérů pak zvyšuje požadavky na disciplínu přítomných senátorů, aby po celou dobu jednání udrželi potřebné kvórum pro hlasování. Senátoři se také liší v míře aktivity při diskusích. Někdo je zkušený diskutér, který vystoupí při každém zasedání. Jiný je raději pozorovatelem. Co zarazí při zasedání hned na první pohled, to je výrazný nepoměr mezi počtem mužů a žen v Akademickém senátu UK. Konkrétně na posledním zasedání byl při počtu 51 přítomných senátorů poměr 44 mužů - 7 žen. Ani při plné účasti senátorů by nebyla situace jiná (57 mužů - 10 žen). V předsednictvu Akademického senátu UK není ani jedna žena. Lze tedy dát jako námět k úvaze čtenářům, proč máme tak málo senátorek. (Málo ženy kandidují ? Nechodí k volbám jako muži? Otázka nejen pro sociology.) To bylo jen několik takových krátkých poznámek, abychom čtenáři trochu Akademický senát UK přiblížili.

O jeho posledním zasedání


Nyní již předložíme několik informací o jeho posledním zasedání, které se uskutečnilo v pátek 5. prosince. J. M. rektor UK Ivan Wilhelm se ve svém vystoupení vrátil ještě k otázce přijímacích zkoušek na Právnické fakultě UK, které byly v posledních měsících pravidelným bodem jednání AS UK. Podle pana rektora byla celá situace napravena tak, že neví o žádném uchazeči, který by byl průběhem zkoušek poškozen. Otázky i testy byly překontrolovány a každému poškozenému bylo umožněno, aby se stal studentem Právnické fakulty UK. Pan rektor se sešel s vedením této fakulty a jednal s ním o krocích, které by zamezily opakování chyb v průběhu přijímacího řízení. Podle rektora se chyb na Právnické fakultě UK dopustili lidé, kteří otázky formulovali, ale současně i ti, kteří pak testy opravovali. Případné potrestání zainteresovaných osob je výlučně v pravomoci děkana PF UK.

Otázkou přijímacích zkoušek na Univerzitě Karlově se Akademický senát UK zabýval na svém zasedání 5. prosince také při vystoupení paní prorektorky doc. Svobodové, která senátu předložila ke schválení ”Zprávu o přijímacím řízení ke studiu na fakultách UK v Praze pro akademický rok 2003/2004”. Zpráva obsahuje přesné počty přihlášených i přijímaných studentů, otevíraných studijních programů a oborů. Ve srovnání s předchozím obdobím se zvýšil počet nabízených magisterských navazujících programů. Tradičně největší zájem byl o studium na fakultách filozofické a právnické. Ke studiu na fakultách UK bylo k 20. září 2003 přijato 13 573 studentů, k bakalářskému studiu jeden uchazeč ze tří, do magisterského jeden ze čtyř a do doktorského studia dva uchazeči ze tří. Zpráva doporučuje zvýšit kvalitu přijímacího řízení vypracováním a aplikací postupu hodnocení souborů otázek k písemným přijímacím zkouškám, posílit prvek osobní odpovědnosti za organizaci přijímacího řízení a koordinovat termíny zkoušek na fakultách příbuzného zaměření.

V diskusi zazněly náměty jak zajistit dobrou kvalitu přijímacích zkoušek. Sestavovatelé testů by se měli zabývat metodikou vytváření otázek a sestavování testů. V zájmu Univerzity Karlovy by mělo být posílit kvalifikaci a prestiž těchto lidí, na nichž závisí kvalita přijímacího řízení. V diskusi se opakoval názor, že autoři testů by za svoji práci v případě bezchybného průběhu měli být také slušně finančně odměněni. Akademický senát UK předkládanou Zprávu vzal jednohlasně na vědomí.

Senát se na svém zasedání zabýval také dílčími změnami Řádu pro udělování doktorátů honoris causa UK. Úprava spočívala ve zpřesnění okruhu osobností, kterým může být titul udělen, a v zavedení termínů, ke kterým se návrhy podávají, aby mohly být společně posouzeny komisí, která by byla zřízena. Současně bylo navrhováno, aby v případě nedoporučení návrhu na doktorát honoris causa mohlo být uděleno jiné ocenění. K předloženému návrhu byly předloženy pozměňovací návrhy senátora Řeháčka. Kolem celého bodu proběhla bohatá diskuse. Při výsledném hlasování nezískala dílčí změna Řádu pro udělování doktorátů honoris causa UK ve znění schválených pozměňovacích návrhů dostatečný počet hlasů pro přijetí, a tudíž nebyla schválena.

Akademický senát UK se zabýval ”Principy rozdělování státní neinvestiční dotace na UK v Praze pro rok 2004”. Hlavní zásadou této koncepce je podpora doktorských studijních programů. Fakulty budou finančně zainteresovány na počtu doktorandů - absolventů (finanční odměna pro fakultu za každého absolventa). Vytvoří se finanční rezerva pro odměny školitelů úspěšných doktorandů. Průměrné měsíční stipendium doktoranda v prezenční formě by mělo dosahovat výše 6 750 korun. Dojde k zvýšení univerzitního normativu pro navazující magisterské a doktorské studijní programy. Zvýšeny dále budou také finanční prostředky pro Fond mobility. Celkem 5 milionů korun bude z dotace vyčleněno na ubytování handicapovaných studentů v Kolejích a menzách UK. Akademický senát UK předložené Principy schválil.

Senát odsouhlasil také studijní a zkušební řád Přírodovědecké fakulty UK. Odhlasoval rozdělení finančních prostředků pro jednotlivé fakulty na odstranění havárií a řadu smluv o nájmech nebytových prostor (jejich přehled lze nalézt na webových stránkách senátu v oficiálním zápisu ze zasedání).

Ze zpráv jednotlivých komisí AS UK by mohlo být pro čtenáře nejzajímavější jednání sociální komise, která se již v prosinci zabývala principy rozdělování míst na kolejích UK pro příští akademický rok. Komise se shodla na posílení vlivu studijních výsledků při bodovém ohodnocení žadatele. Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR nyní probíhají jednání o převedení dotace na ubytování studentů na přímé dotace studentům. Ministerstvo upřednostňuje návrh, aby samo stanovovalo určitá centrální kritéria pro dotace, které by následně vyplácely vysoké školy. Sociální komise AS UK se ovšem domnívá, že má-li být dotace vyplácena jako stipendium prostřednictvím vysokých škol, tak by měly mít tyto školy právo samy o těchto kritériích rozhodovat.

Další jednání Akademického senátu UK se uskuteční v pátek 30. ledna a o jeho závěrech budeme čtenáře i-Fóra pochopitelně informovat.




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.