23. března 2004

Jak se zkouší v Belgii


Zkouškové období na belgických univerzitách se od našeho v mnohém liší, významné rozdíly jsou i mezi vlámskou a valonskou částí země. Na valonských univerzitách dominuje ústní zkoušení a zkoušky na vlámských univerzitách mají téměř výlučně písemnou podobu. Proč tento rozdílný přístup ke zkoušení existuje, jsem zatím neodhalila. Všechny zkoušky bývají nakumulovány do jednoho, maximálně dvou týdnů na konci semestru. Písemná zkouška bývá složena z více částí. Nejčastěji jde o esej na zadané téma, test a řešení praktických případů. Čas vymezený na vypracování zkoušky jsou dvě až tři hodiny a výsledek se student dozví do tří týdnů.

Pro úspěšné zvládnutí zkoušky je zapotřebí dosáhnout alespoň 12 bodů z 20, tedy minimálně 60%. Narozdíl od našeho známkování, které za úspěch považuje složení zkoušky na výbornou, je i zisk 14 bodů považován za velmi dobrý, jelikož hranice 19 a 20 bodů je prakticky nedosažitelná. Při dosažení 10 či bodů existuje možnost zúčastnit se tzv. facultative oral continuation, na které může student získat, ale i ztratit, maximálně 10 % (čili 2 body). Když student uspěje dosáhne požadované hranice 60% a zkoušku složil. Toto dobrovolné „pokračování“ zkoušky má formu ústího přezkoušení dotyčným profesorem a zpravidla netrvá déle než 20 minut.

Pokud student získá méně než 12 bodů, má v září jedinou možnost výsledek opravit. Zářijový termín slouží k opravám zkoušek z letního i zimního semestru.



Zuzana Púčiková, studentka ročního magisterského Euromaster programu „European Integration and Development“ ve specializaci Economic Studies na Vrije Universiteit Brussel





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.