Výpis článků z archivu za měsíc: Září 2020


DAAD s UK přibližují akademikům německý výzkum

Německá akademická výměnná služba (DAAD) vznikla již v roce 1925 a jejím cílem je podpora studentských a vědeckých výzkumných pobytů. Slavnost 10. září připomněla dvacetileté výročí fungování pobočky DAAD v Praze a její spolupráci s Univerzitou Karlovou.

Pokračování

Jaromír Soukup, 22. září 2020


Průměrné teploty vytrvale rostou, a v poslední době příliš rychle

Vědec a pedagog Jaromír Antoch z MFF UK analyzoval spolu s kolegyní z Fakulty stavební ČVUT Danielou Jaruškovou veškeré doposud naměřené hodnoty teplot z pražského Klementina. A mimo jiné prokázali, že v posledních zhruba třiceti letech vzrůstá průměrná roční teplota výrazně rychleji.

Pokračování

Jitka Jiřičková, 18. září 2020


Když pozitivní nutně neznamená nakažený

Spolehlivost, sensitivita, specificita – statistické pojmy, se kterými se v době koronavirové pandemie často setkáváme, ne vždy jim ale plně rozumíme a chápeme jejich zásadní dopady. Vědci z CERGE-EI v rámci projektu IDEAanti COVID-19 přišli s jednoduchou on-line aplikací a vysvětleními na příkladech z běžného života.

Pokračování

Pavla Hubálková, 11. září 2020


Kmoch: Naše metoda celé testování zjednoduší a zrychlí

Profesor Stanislav Kmoch se již třicet let věnuje výzkumu vzácných onemocnění. V současné koronavirové pandemii poznatky z jeho laboratoře výrazným způsobem přispěly k vývoji nového postupu pro diagnostiku covid-19 a další virová onemocnění.

Pokračování

Pavla Hubálková, 10. září 2020


Nový obor vychová experty na strategickou komunikaci

Zájemci mají příležitost studovat nový a atraktivní obor. Na Fakultě sociálních věd UK zahajuje magisterský program Strategická komunikace, který přibude jako další možnost na tamním institutu k žurnalistice a mediálním studiím. Garantkou je docentka Denisa Hejlová.

Pokračování

Martin Rychlík, 10. září 2020


V Česku se vyrábí Remdesivir pro výzkumné účely, jako první ho využívá BIOCEV

Středočeská firma Santiago chemikálie vyrábí pro výzkumné účely Remdesivir a další čtyři potenciální léčiva proti onemocnění covid-19. Tyto látky pomohou vědcům při výzkumech a hledání dalších léčiv. Jako první v ČR tuto sadu látek s názvem AVIROMIX získal darem BIOCEV.

Pokračování

Pavla Hubálková, 7. září 2020


Táhneme za jeden provaz. To v povinných předmětech nezažijete

Jana Bezoušková vede taneční skupinu složenou ze studentů FAF a LF v Hradci Králové UK. Mezi jejich největší úspěchy patří 1. místo z mistrovství ČR Czech Dance Organization 2019 s choreografií „Ledové království“.

Pokračování

Jitka Jiřičková, 2. září 2020


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.