Podpis memoranda o spolupráci Univerzity Karlovy v Praze a National Institute of Health/National Institute of Child Health and Human Devlopment (NIH/NICHD)

Memorandum o spolupráci Univerzity Karlovy v Praze a National Institute of Health/National Institute of  Child Health and Human Development (NIH/NICHD) podepsali v úterý 13.5.2008 rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl a prof. Dr. Owen Rennert (ředitel pro vědu, NIH/NICHD, Bethesda). Podpisu byli přítomni i prorektor pro zahraniční styky prof. Jan Škrha a prof. MUDr. Karel Pacák (NIH/NICHD, Bethesda), kteří se podíleli na přípravě smlouvy.

Memorandem obě strany vyjadřily zájem uzavřít a rozvíjet spolupráci v oblasti postgraduálního studia (Ph.D.) a to jednak podporou výzkumu – prostřednictvím konání seminářů, symposii, společných publikací, výměnou vědeckých informací, vzděláváním pracovníků etc., a rovněž projektem, který je určen pouze studentům programu Ph.D. v oblasti biomedicíny a zdravotní vědy, kterým umožňuje strávit část studia na NICHD a NIH.

NIH/ NICHD

National Institute of Health/National Institute of  Child Health and Human Devlopment je výzkumný institut, který byl založen americkou vládou v roce 1962 a je součástí NIH. NICHD byl založen na žádost prezidenta Kennedyho v roce 1962 (prezident Kennedy kladl důraz na vědecký rozvoj – program „New Frontier“) a za asistence sestry prezidenta Eunice Kennedy Shriver (její jméno Institut také nese). Původním cílem NICHD bylo studovat lidský vývoj: studium různých postižení, včetně poruch mentálního vývoje. Eunice Shriver se velmi zasloužila o propagaci tohoto výzkumu mezi vědeckou komunitou, politiky i mezi širokou veřejností. Postupně se poslání NICHD rozrůstalo a dnes se zabývá všemi aspekty lidského vývoje, od prenatálního až po dospělost (plodnost, těhotenství, růst, rehabilitace etc.).

Mezi úspěchy NICHD patří mj.:

- dětská úmrtnost v USA se snížila o více než 70 %

- syndrom náhlého kojeneckého úmrtí se snížil o více než 50%

- výskyt Haemophilus Influenzae B (Hib), která je jednou z příčin mentálního postižení se snížil o 99% díky vakcíně Hib vyvinuté vědcí  NICHD 

- vrozený hypothyroidismus už nemá dopad na kognitivní vývoj jedince díky novým diagnostikačním technikám u novorozenců a novým možnostem léčby.

- Phenylketonurie  byla jako přícina mentálního zaostání také prakticky vymýcena díky prevenci a léčbě dietou.

- Byly uvedeny četné programy sociální a fyzické rehabilitace pro postižené jedince.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.