26. ledna 2004

Informace o nelékařském studiu na 1. lékařské fakultě UK v Praze



Počátky nelékařských studií na 1. LF UK spadají do 70. let minulého století, kdy se ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK podařilo zahájit společný program pro učitele odborných předmětů na Středních zdravotnických školách. Zkušenosti takto získávané v průběhu let byly výhodou, když po roce 1990 resp.po přijetí nového vysokoškolského zákona mohlo vedení fakulty přistoupit k zahájení výuky bakalářských studijních programů a převedlo výuku na fakultu jako bakalářský studijní program 0šetřovatelství (nekvalifikační, který předpokládal maturitu na SZŠ jako nositelku zdravotnické kvalifikace). Tento program byl postupně rozšířen o výuku dalších programů, totiž Zdravotnickou techniku, Zdravotnickou výchovu a později i Ergoterapii. Zatímco studijní program Zdravotnická výchova byl pro malý zájem ze strany studentů ukončen, studijní program Ergoterapie byl zásadně přepracován, (m.j. i díky grantu EU z programu Socrates/Erasmus) a v současné době je jediným zdravotnickým programem plně kompatibilním s požadavky na obdobné edukační programy v rámci EU.

Na základě požadavku lázeňských ústavů v západních Čechách byl zpočátku jako adaptace původního programu Ergoterapie vypracován a zahájen bakalářský studijní program pro výchovu odborných pracovníků v lázeňství, který je v současné době jako obor Fyzioterapie akreditován až do roku 2007. Na jeho přípravě a tvorbě vedle fakulty participuje i Školní středisko ÚJOP UK v Mariánských Lázních a Léčebné Lázně Mariánské lázně a.s. Výuku zajišťují učitelé fakulty a probíhá v Mariánských Lázních

Nový zákon o vysokých školách přijatý v roce 1998 stanovil jasná pravidla pro tvorbu a periodickou reakreditaci studijních programů všech typů. To vedlo k přepracování studijních plánů tak, aby byly kompatibilní s identickými studijními programy v rámci EU.

Na počátku akademického roku 2002/3 byla zahájena výuka nově akreditovaných navazujících magisterských oborů a to Zdravotnická technika a informatika a Učitelství zdravotnických předmětů pro střední školy.

V roce 2002 byly na fakultě vypracovány s podporou grantů MŠMT projekty kvalifikačních bakalářských studijních oborů pro všeobecné sestry a porodní asistentky, které odpovídají požadavkům EU. V roce 2003 byl na fakultě připraven bakalářský studijní program pro obor intenzivní péče., Tyto návrhy jsou v současné době posuzovány MZ ČR resp.akreditační komisí.

V jednání je spolupráce s Vysokou školou ekonomickou zaměřená na vypracování projektu studijního oboru orientovaného na problematiku managementu a řízení v oblasti veřejného zdravotnictví.


1. LF UK zajišťuje výuku v následujících oborech :




Typ studia

Obor studia

Počet
ročníků

Počet studentů

Akreditace
(do)
Bakalářské studiumZdravotnická technika36125.1.2006
Bakalářské studiumOšetřovatelství (prezenční)36231.12.2006
Bakalářské studiumOšetřovatelství(kombinované)412731.12.2006
Bakalářské studiumErgoterapie39125.1.2006
Bakalářské studiumFyzioterapie (Mariánské Lázně)35615.11. 2007
Magisterské studium navazujícíZdravotnická technika a informatika23815.2.2005
Magisterské studium navazujícíUčitelství zdravot. předmětů pro střední školy25925.1.2005


Je pochopitelné, že i přes zkušenosti získané v minulosti s podobně orientovanou výukou ve spolupráci s FF UK prochází se potýkáme s řadou dílčích problémů, které jsou však průběžně a často ve spolupráci s posluchači odstraňovány. Jednou z charakteristik tohoto období jsou zásahy do studijních plánů a dílčí upřesňování cílového stavu výuky i znalostí v jednotlivých typech nelékařského studia v podmínkách reakreditace.


Doc. MUDr. Petr Bartůněk, CSc.

Proděkan 1. LF pro celoživotní vzdělávání a zdravotnické obory




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.