Usnesení Vědecké rady Univerzity Karlovy ze dne 29. května 2008Vědecká rada Univerzity Karlovy reflektuje potřebu změny současného uspořádání fakultních nemocnic. Tato změna by měla proběhnout formou transformace do osvědčené podoby veřejnoprávních institucí.


Vědecká rada vyslovuje politování nad skutečností, že Ministerstvo zdravotnictví navzdory všem věcným argumentům stále pokračuje v přípravě zákona, podle kterého by se stávající fakultní nemocnice měly stát akciovými společnostmi s minoritním postavením univerzit.


V situaci, kdy sami představitelé Ministerstva zdravotnictví začínají přiznávat oprávněnost některých výhrad vůči tomuto modelu (např. nemožnost zákonem garantovat tzv. „princip neprivatizace“ nebo nemožnost zajistit univerzitám jakékoliv rozhodovací kompetence v klinické výuce, vědě a výzkumu), by jediný odpovědný postup spočíval v revokaci vládního usnesení, kterým byl věcný záměr zákona schválen.


S krajním znepokojením Vědecká rada vnímá informace o záměru Ministerstva zdravotnictví převést usnesením vlády fakultní nemocnice na standardní akciové společnosti před případným schválením zákona o univerzitních nemocnicích. Tento krok by popřel elementární zásady demokratického právního státu. Znamenal by ztrátu potřebného právního rámce pro spolupráci mezi univerzitou a fakultní nemocnicí, ohrožení akreditací a tím až znemožnění výuky studentů lékařských a farmaceutické fakulty.


V kombinaci s tím, že podle aktuálních návrhů Ministerstva zdravotnictví přeměna těchto akciových společností na univerzitní nemocnice obsahuje zásadní problémy a nehledě na to, že zákon o univerzitních nemocnicích nemusí být schválen vůbec, představují záměry Ministerstva zdravotnictví bezprecedentní ohrožení budoucnosti celého zdravotnického systému v České republice.


Vědecká rada naléhavě vyzývá předsedu vlády, ministra školství, mládeže a tělovýchovy a celou vládu  České republiky, aby tento vývoj nedopustili.


Vědecká rada Univerzity Karlovy v tomto smyslu vyjadřuje podporu stanoviskům rektora UK, Akademického senátu UK a děkanů lékařských a farmaceutické fakulty.Poznámka:


Informace o Vědecké radě UK naleznete zde:


http://www.cuni.cz/UK-128.htmlZa správnost:


Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK

Odbor vnějších vztahů

Univerzita Karlova v Praze

tel:  +420 224 491 248

e-mail:  pr@cuni.czPosluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.