Zemřel Josef Reischig, autor snímků z mikrosvěta buněk

13.8.2008, autor: (jis)

Plzeň - Na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni včera zavlál černý prapor.

V neděli 10. srpna totiž zemřel vedoucí zdejšího Ústavu biologie, doc. RNDr. Josef Reischig, CSc. (na snímku). Vědce zná i širší veřejnost z mnoha výstav jeho fotografií z mikrosvěta buněk viditelného jen pod mikroskopem. Snímky však nesloužily jen estetickým účelům, ale dokumentovaly dlouholetý výzkum rakoviny, na kterém se známý plzeňský popularizátor vědy, člen Akademického senátu Lékařské fakulty a Vědecké rady Univerzity Karlovy podílel. „Je to pro nás obrovská ztráta, stále se z této tragické události nemůžeme vzpamatovat,“ shodli se včera kolegové z ústavu biologie. „Josef Reischig měl to štěstí, že mohl vystudovat současně dvě odlišné fakulty, a zvolil si kombinaci věru ne zrovna tradiční - přírodovědeckou fakultu a fakultu tělesné výchovy a sportu. Na jedné straně exaktní věda, na druhé straně schopnost hrát za tým a hrát fair play,“ popsal Josefa Reischiga jeho nejbližší kolega doc. Ing. Jiří Hatina, CSc. „Neměl rád jakýkoli formalismus, slovo porada mělo u něj skoro neslušný nádech. Jeho typický pracovní den vypadal pro nezasvěceného pozorovatele jako nepřetržitý sled improvizací, den trávil prakticky v běhu. Za tím vším se ale skrývala pečlivá rozvaha,“ dodal s dojetím Jiří Hatina.

Poslední rozloučení s docentem Reischigem se uskuteční 19. srpna v 10 hodin v kostele v Plzni-Lobzích.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.