Pražské vysoké školy potřebují víc peněz

Bez peněz nezajistíme kvalitní výuku ani špičkový výzkum a vývoj, shodli se rektoři pěti pražských vysokých škol. Tiskovou konferenci k tématu (pod)financování vědy hostila Vysoká škola ekonomická (VŠE).


„Každá polistopadová vláda se ve svém programu přihlásila k podpoře vysokého školství,“ připomněl na úvod Jan Hron, rektor České zemědělské univerzity v Praze. Připomněl, že vysoké školy respektovaly společenskou objednávku a navýšily počty přijímaných studentů. „Produktivita práce našich pedagogů několikanásobně vzrostla, protože nových učitelů jsme přijali minimum. Přesto se naše rozpočtové prostředky z veřejných zdrojů snížily,“ řekl.


Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá podle vyjádření rektorů s výdajem 0,57 procenta HDP. Obvyklá evropská úroveň přitom dosahuje 1,3 procenta.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl připomněl důležitou roli pražských vysokých škol v rámci celkového výzkumu České republiky. Podle oficiálního hodnocení České rady vlády pro vědu a výzkum se pražské školy podílejí 55 procenty na celkovém výzkumu naší republiky. V mezinárodních srovnáních se pražské vysoké školy umisťují na stejných místech se světovými univerzitami, jejichž rozpočty jsou o 60 % vyšší, dodal Václav Hampl.


Podle Václava Havlíčka, rektora Českého vysokého učení technického, se výše dotace na jednoho studenta významně nemění. Stále se ovšem snižují peníze na investice, především obnovu budov a přístrojového vybavení. „Bez špičkových přístrojů nelze dělat špičkový výzkum,“ vysvětlil Václav Havlíček.


Představitel Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek zmínil, že se obává důsledků vyloučení Prahy z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVPI). „Bojím se, abychom v budoucnu nemuseli rozlišovat vědu na tu „před VaVPI“ a „po něm“.


Pět rektorů pozvalo ústy představitele VŠE Richarda Hindlse novináře a širokou veřejnost na páteční Den vědy. Smyslem akce je ukázat, co pražská věda je, co umí a jak může být lidem denně užitečná. Kromě toho chce pražské školy atraktivně představit středoškolákům. Den vědy se koná v prostorách VŠE na nám. W. Churchilla 4 v pátek 21. listopadu od 9,30 hodin. Informace o programu Dne vědy najdete na www.sciprag.cz.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.