Čestný doktorát prof. Marie-Elizabeth Ducreux


Ve středu 18. února 2009 převzala čestnou vědeckou hodnost doktora honoris causa historických věd prof. Marie-Elizabeth Ducreux z Centre National de la Recherche scientifique, Centre de Recherches Historiques (EHESS). Obdržela ji za „rozvíjení a prohlubování česko-francouzských vztahů v oblasti kultury, vědy a vzdělávání“.Promoce se konala ve Velké aule Karolina. Laudatio pronesl PhDr. Michal Stehlík, Ph. D., děkan Filozofické fakulty, která udělení čestného doktorátu navrhla. Děkan Stehlík připomněl dlouholetý výzkum prof. Ducreux v oblasti bohemistiky a její zásluhy o zřízení Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách (Centre Francais de Recherche en Sciences Sociales, CEFRES) v Praze na začátku devadesátých let. Zdůraznil, že vazby prof. Ducreux na Českou republiku jsou stále velmi živé: "Prof. Marie-Elizabeth Ducreux je i nadále v neustálém spojení s českou vědeckou obcí například jako členka vědecké rady CEFRES nebo jako školitelka doktorandů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze."
Prof. Ducreux ve svém projevu vzpomínala na své první návštěvy v Praze na začátku 70. let, těžkou normalizační atmosféru, ale také na mimořádné události podzimu roku 1989. Text promoční řeči prof. Ducreux v češtině a francouzštině.


Mezi vědecké zájmy prof. Marie-Elizabeth Ducreux patří problematika identity, národního povědomí a historiografie Rakouska, českých zemí a bývalého Československa. Specializuje se zvláště na problematiku kulturních a náboženských aspektů střetu reformace a protireformace v Čechách (jako příklad lze uvést politický rozměr poutí do Staré Boleslavi). Na tato témata publikovala několik knih a řadu publikací v prestižních vědeckých českých, polských, francouzských či německých časopisech.

Prof. Marie-Elizabeth Ducreux nepochybně patří k předním osobnostem současné evropské historické vědy. Součástí badatelské a pedagogické práce prof. Ducreux je navíc i dlouhodobá a soustavná snaha o rozvíjení a prohlubování česko-francouzských vztahů v oblasti kultury, vědy a vzdělávání.

Promoce se zúčastnili zástupci českých i zahraničních univerzit, diplomatičtí zástupci Francie, ústavní činitelé ČR a další hosté.Prof. Ducreux přijímá gratulace členů Vědecké rady UK a hostů.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.