17. června 2009

Měli by také vědět, jak svět vlastně vypadá. Středisko ibero-amerických studií UK zahájilo letní kurz pro studenty z Technológico de Monterrey

Není to jen krása Prahy pověstná všude za mořem, ale především nabídka kvalitních  studijních programů, kurzů a výběrových přednášek, které už desátým rokem pravidelně přivádějí do Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy přibližně dvacet studentů z Mexika. „Spolupráce s námi je, kromě madridské Complutense, nejdelší, kterou Technológico de Monterrey v oblasti letních kurzů udržuje,“ říká Prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., vedoucí Střediska ibero-amerických studií. „Do nabídky studijních programů jsme vstoupili v roce 1999 a rok poté už jsme tu měli první stážisty. Zájem předčil očekávání.“

Síť partnerských univerzit této nejprestižnější soukromé vysoké školy v Latinské Americe založené v roce 1943 tvoří padesát univerzit po celém světě. „I když je zaměřená spíše na technické obory,“ pokračuje prof. Opatrný, „v posledních deseti letech se otvírá i humanitním vědám, protože mají-li její absolventi působit po celém světě, měli by také vědět, jak svět vlastně vypadá. Povinnou součástí studia je proto měsíční pobyt na zahraniční univerzitě. Nabídka zahrnuje prestižní univerzity ve Spojených státech, v Evropě i v Asii, ale k nám jezdí pravidelně deset let, nestalo se, že by v nějakém roce turnus vynechal. A přijeli i letos, kdy na všechny doléhá světová finanční krize, což je obdivuhodné, protože studenti si všechno platí sami. Svědčí to o velké úspěšnosti tohoto kurzu, v Asii nebo Argentině letos nemají z univerzity z Monterrey ani jednoho stážistu.“

studenti z Technológico de Monterrey a dalších mexických univerzit začínají druhý den přednášek letního měsíčního kurzu Střediska ibero-amerických studií UK

Letošní kurz pro studenty z Mexika nazvaný „Hodnoty měnícího se světa a střední Evropa“ je zaměřen na okruh témat a problémů z historie a kultury středoevropského prostoru se zvláštním zřetelem k českým zemím, které by měl představit především v historickém a kulturním kontextu Evropy. Výběrové přednášky nabízejí dějiny a umění českého středověku, české dějiny po roce 1945, ale také téma Česká republika a Evropská unie nebo Moderní komunikace ve světě. Pro mexické studenty bude jistě zajímavý a v mnohém objevný pohled na Latinskou Ameriku zvenčí  a to speciálním cyklem přednášek na téma Vztahy Evropy a Latinské Ameriky.

PhDr. Simona Binková, CSc., Středisko ibero-amerických studií UK

Bylo potěšitelné, že studenty, kteří přijeli buď z univerzity z Monterrey nebo jiného mexického vysokého učení, přivedl do Prahy hlubší zájem o tuto geografickou a kulturní oblast. Ať už studují ekonomii, právo, inženýrství nebo politologii, všechny bez výjimky oslovila především historie střední Evropy. „Prahu jsem si vybrala nejen kvůli tomu, že je to krásné město, což se u nás v Mexiku všeobecně ví,“ říká Rocio, studentka práv z Monterrey, „ale především proto, že Univerzita Karlova patří k nejslavnějším v Evropě s nejdelší tradicí univerzitního vzdělávání.“ Mnozí z nich cestovali po Evropě a jeden dva semestry studovali například ve Španělsku, v Británii, Francii nebo v Polsku, ale s historií chtěli začít v Praze. Miriam se chce například zaměřit především na provázanost evropské a světové historie; jako budoucí odborník na mezinárodní vztahy vidí studijní pobyt na Univerzitě Karlově jako klíčový. „Do Prahy mě nasměroval můj učitel,“ směje se, „říkal, že to je město, které musím poznat, ale nebyl to jen jeho vliv, informací o České republice jsem měla i tak dostatek. Mohla jsem začít kdekoli v Evropě, ale já jsem chtěla sem. Občas se asi zajedu podívat jinam, třeba teď o víkendu do Českého Krumlova, ale pobytu hodlám maximálně využít ke studiu.“

takovouhle dávku optimizmu je možné potkat v učebnách Hybernského paláce po celý měsíc

Cílevědomost svých studentů potvrzuje i Dr. Aranceli Gonzalez U., profesorka politologie z Technológico de Monterrey, která studenty do Prahy doprovází: „Je jasné, že odpovědnost za studenty je velká, ale tihle letošní jsou opravdu mimořádně odpovědní. Kontakt s Univerzitou Karlovou je pro ně velmi důležitý a moc mě těší, že se náš společný projekt opírá o spolupráci s prof. Opatrným, v tuto chvíli si oni sami asi ani neuvědomují, jak výjimečná osobnost to je, doufám, že spolupráce s ním bude pokračovat i v budoucnu.“ Na otázku, jestli mají mexičtí studenti větší zájem o studium ve španělsky mluvících zemích, Dr. Gonzalez odpovídá: „Nemyslím si. Španělsko je velmi podobné, má stejný jazyk, podobnou kulturu a tradici a zas tak je to neláká, naopak je pro ně přitažlivější a důležitější poznat jiný jazyk, jinou historii, jinou kulturu. Někteří z nich mají speciální zájem o mezinárodní vztahy a všechno, co z tohoto oboru poznají, několikanásobně zhodnotí jako budoucí inženýři, právníci nebo ekonomové. Někdo by řekl, že pro mladé lidi bude tou pravou exotikou Asie, Austrálie nebo Čína, ale není tomu tak, Čechy jsou pro ně zajímavější.“

Dr. Aranceli Gonzalez a pestrobarevný kousek Mexika

Dr. Aranceli Gonzalez působila na univerzitě v Ciudad Mexico, posledních sedmnáct let přednáší v Monterrey dějiny mezinárodní politiky. Prahu navštívila poprvé před šesti lety a letos se sem vrátí ještě jednou v říjnu, tentokrát jako přednášející. Pro české studenty připravuje ve spolupráci se Střediskem ibero-amerických studií UK cyklus přednášek na téma Mexická zahraniční politika.

Dr. Aranceli Gonzalez, politoložka, Technológico de Monterrey, Mexiko

více informací o Technológico de Monterrey zde

(Marie Kohoutová)





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.