9. října 2009

Vysoké školy zřizují dětské koutky a školky

9.10.2009, rubrika: Praha - Střední Čechy, strana: 10, autor: Kateřina SeverováVyrazit do školy s kočárkem a neposedným potomkem je na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze už běžné.

Necelý měsíc tady na národohospodářské fakultě (NF) funguje dětský koutek, který mohou využívat zaměstnanci a studenti.

České vysoké učení technické (ČVUT) má zase v rukou projekt „firemní“ mateřské školy. Ta by měla usnadnit skloubení studijních a rodičovských povinností.

Doba hlídání se na pražské ekonomce pohybuje kolem dvou hodin, což odpovídá jedné vyučovací hodině spolu s přestávkou. Vychovatelka zvládne až šest předškoláků. Na akademické poměry netradiční služba je pro zájemce přitom zcela zdarma.

„Koutek funguje díky sponzorské podpoře a částečně ho financuje fakulta,“ řekla Právu tajemnice NF Jeannette Franková s tím, že příprava tohoto projektu trvala více než rok, stavební práce měsíc. Výstavba přišla asi na 397 tisíc korun a z větší části ji pokryl sponzorský dar.

Novinku zatím fakulta testuje. Koutek má otevřeno jen v určité dny od devíti hodin do čtvrt na pět. Zkušební provoz, jenž probíhá až do konce října, ukáže, zda se rozjede hlídání dětí na akademické půdě naplno. Už teď je ale jasné, že zájem studentů a zaměstnanců je velký. „Pokud uvidíme, že je víc zájemců, chceme poskytnout tuto službu rovněž ostatním fakultám. Nevylučujeme ani možnost mateřské školy,“ doplnila Franková.

„Firemní“ mateřská škola se rýsuje už na jiné vysoké škole v hlavním městě. ČVUT má projekt mateřinky hotový a schválený vedením školy. Nyní chce získat peníze také z evropských fondů. První děti by mohla mateřinka přivítat už za rok.

„Na základě elektronické ankety, kdy jsme zjišťovali, zda by studenti a zaměstnanci chtěli mateřskou školu, téměř sto procent z nich řeklo, že ano,“ uvedla proděkanka pro rozvoj a výstavbu Jana Kaliková. Dodala, že snahou školy je, aby školka byla financována ze státního rozpočtu a EU. Pokud by záměr nevyšel, má škola v záloze sponzorské firmy a nadační fond Lvíčata ČVUT. Ročně by částkou až jeden milión korun přispíval také akademický senát školy.

„Přesto nechceme, aby školka byla úplně zadarmo, počítáme s tím, že by se doplácelo zhruba pět set korun,“ upřesnila Kaliková. Mateřinka pro zhruba padesát dětí by měla být vybudována v Masarykově koleji v dejvickém kampusu. Dnes jsou tady byty a kanceláře.

Výhledově o vytvoření dětského koutku uvažuje také Filozofická fakulta UK. „Měli jsme v plánu vybudovat mateřskou školu, ale nakonec z toho sešlo. Nyní je v běhu projekt dětského koutku, který by se vybudoval v rámci stavebních úprav, jichž by se fakulta měla dočkat,“ řekl proděkan pro rozvoj Jiří Gregor.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.