15. října 2009

Jarmark, jak má být

Ke každému správnému jarmarku patří hudba, kejkle, jídlo a pití. Všeho bylo 14. října na nádvoří Karolina dostatek, takže přítomní jarmarečníci mohli spokojeně „prodávat“ přítomným studentům své zboží – příležitost zapojit se do studentského života na univerzitě.

Jarmark je letošní novinkou, která má studentům (nejen) prvních ročníků představit spolky, sdružení či kluby, do nichž se mohou zapojit. Akci uspořádala Studentská unie UK ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. „Vítáme aktivity Studentské unie UK a Jarmark studentů podporujeme jako neformální způsob seznámení posluchačů prvních ročníků se studentským životem,“ řekl k akci Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy.

I když počasí neodpovídalo začátku zimního semestru, ale spíše jeho konci, plnil se prostor mezi Ovocným trhem a Celetnou návštěvníky až do večerních hodin.

O hudební program se postaralo sedm studentských kapel nejrůznějších žánrů od indie-folku až po rock-and-roll

V gotických klenbách studentského klubu K4 proběhla přehlídka studentských filmů, divadelních představení, skečí a improvizací. Na snímku představení Nedělej Zagorku z dílny Divadelní společnosti Výhodná kráva.

Občerstvit se bylo možné přímo na nádvoří či ve sklepení klubu K4

Nestihli jste letošní jarmark?

Přinášíme vám stručné vzkazy od jednotlivých zástupců informačních stánků.

Do pracovní skupiny Ekoleje se mohou hlásit jak kolejáci, tak i ti, co na kolejích nebydlí. Stačí, aby měli chuť udělat něco pro přírodu. Sdružení prosazuje nejen obligátní koše na tříděný odpad, ale především šetrné zacházení s energií na kolejích. Loňský den Země byl spojen s promítáním filmů s ekologickou tematikou a úklidem kolem kolejí. Během akce Světla nad magistrálou se na koleji 17. listopadu vytváří kreativní světelné obrazce.

VŠ LIGA nabízí všem vysokoškolským studentů vyžití ve squashi, badmintonu a beach volejbalu. Pro členy jsou připraveny slevy v partnerských sportovních centrech. Na konci semestru proběhne party, na níž se vítězům předají ceny (například i v podobě sportovního vybavení či zájezdu). Některé turnaje jsou otevřeny i nečlenům.

Juristi jsou nejmladším spolkem na Právnické fakultě UK. Oslovit chtějí zejména aktivní studenty, kteří mají snahu zlepšovat studentský život na fakultě. Mezi realizované projekty patří cvičné soudní řízení v pěti právních oborech, audioskripta (nahrávání právních učebnic pro nevidomé studenty) a pořádání různých diskuzí. Letošní novinkou je právnická bojovka.

Studentská iniciativa Inventura demokracie vznikla při příležitosti 20. výročí 17. listopadu 1989. Nejviditelnější aktivitou byla výzva Dejte nám dárek k dvacetinám, která vyvrcholí happeningem na Václavském náměstí. V listopadu rovněž proběhne cyklus debat, jejichž témata vybrali studenti na veřejných textových dílnách.

Sdružení Polis pořádá především diskuze (z oblasti politologické, ekonomické, společenskovědní či právnické) s odborníky či novináři. Nově se diskuze budou odehrávat ve studentském klubu K4 v Celetné.

Spolek mediků českých je sdružením při 1. LF, otevřen je ale komukoliv. Soustředí se na volnočasové aktivity studentů. Své zázemí má ve Faustově domě. Kromě seznamovacích večírků pořádají sbírku a mikulášskou nadílku pro děti z VFN či květnový piknik v zahradě Psychiatrické kliniky.

Studentský fond FF UK poskytuje zlevněné lístky do divadel i na další akce pro studenty, pro prváky připravují uvítací party Lekce FAUST. Podporuje rovněž další studentské projekty, jako je např. festival Zlaté voči. Sami pořádají koncerty, v prosinci tak na fakultu zavítá Karel Plíhal.

Filmový klub FHS sídlí v Jinonicích, promítá se každé druhé pondělí od 19.00 hodin. Promítání je přístupné studentům všech fakult.

E-Klub je ekonomický klub studentů IES FSV. Pořádají zajímavé přednášky nad rámec výuky, sportovní akce a party pro studenty.

Charles University International Club (IC CUNI) pomáhá s integrací zahraničních studentů do českého prostředí.  Chce jim ukázat, že ČR není jen Praha. Čeští studenti se mohou zapojit do buddy projektu a stát se průvodci studentů ze zahraničí. Poznají tak nejen cizí kulturu, ale mohou se i jednoduše učit nový jazyk.

Evropské sdružení studentů práv (Elsa) je mezinárodní organizace, která kromě Prahy působí ještě v Brně, Olomouci a Plzni.  Organizuje přednášky, semináře, exkurze, diskuze, zajišťuje návštěvy předních státních institucí či zahraniční stáže.

Matfyzák je spolek studentů, přátel a absolventů MFF UK. Studentům chce přinášet aktuální informace o dění na fakultě. Pořádají neformální setkání pro prváky Beánie, matfyzácký ples či znalostní soutěž Kolej Cup, v níž se utkají pedagogové i studenti.

Další fotografie z Jarmarku studentů naleznete zde

(Lucie Kettnerová)

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.