Dvě výstavy v Karolinu

Při příležitosti dvacátého výročí Sametové revoluce otevřela v těchto dnech Univerzita Karlova v Křížové chodbě Karolina dvě výstavy, které spojuje tematika revolučních událostí z naší nedávné historie – Divadlo a revoluce a Okupační stávky 68/89. Jde o dva různé úhly pohledu – pohled reportážní, do jisté míry osobní, zachycující bezprostřední atmosféru a pohled dokumentaristický, pracující s pečlivě utříděnými fakty. Je téměř symbolické, že se tyto dvě výstavy setkávají na půdě univerzity, protože významnými hybnými silami Sametové revoluce byli právě studenti a umělci.


Výstavu DIVADLO A REVOLUCE, která se nachází v první části Křížové chodby, připravili doktorandi Katedry divadelní vědy FF UK a Institutu umění – Divadelní ústav. Výstava je sestavena z fotografií a dokumentů z listopadu a prosince 1989 a evokuje první týdny Sametové revoluce v divadlech v Plzni, Ústí nad Labem, Praze, Brně, Olomouci a Ostravě.


Výstava OKUPAČNÍ STÁVKY 68/69 zachychuje dění na Univerzitě Karlově a souvisejících akcích v Praze od  21. 8. 1968 až do mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1969 a od 17.11. 1989 do 1. 1. 1990. Autorem fotografií je MUDr. Přemysl Hněvkovský, CSc., absolvent 1. Lékařské fakulty UK, který posléze působil v Biologickém ústavu. Fotografii se soustavněji věnuje od začátku 60. let, své snímky publikoval mj. v Československé fotografii, Mladém světě, Literárních novinách ad. Ocenění se mu dostalo na řadě výstav doma i v zahraničí.


Výstavy v Karolinu (Ovocný trh 3, Praha 1) potrvají od 20. 10. do  27. 11.  2009, otevírací doba je út-ne vždy od 10 do 18h, vstup je zdarma.


Univerzita Karlova


Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost nebo pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita má přes 7 500 tisíce zaměstnanců, z toho 4 000 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje téměř 49 000 studentů (což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR), kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s takřka 660 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 15 500 studentů, v magisterských 26 000 studentů a v doktorských přes 7 000 studentů. Více než 6 000 studentů jsou cizinci. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 15 000 účastníků.


Za správnost:


Mgr. Václav Hájek


Odbor vnějších vztahů


Univerzita Karlova v Praze


tel:                    +420 224 491 248


e-mail:               

Vernisáž Dvě výstavy v Karolinu

Autor fotografií MUDr. Přemysl Hněvkovský, CSc.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.