Prezident udělil státní vyznamenání. Oceněny byly i čtyři osobnosti spojené s Univerzitou Karlovou

Prezident Václav Klaus u příležitosti státního svátku udělil 23 vyznamenání. Mezi oceněnými byli i prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., F.E.S.C., z II. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, prof. RNDr. Petr Mandl, DrSc., působící na MFF UK, doc. MUDr. Václav Smetana z ortopedické kliniky 2. LF UK a FN Motol a prof. MUDr. Vladimír Bartoš, DrSc., jehož jméno je spojeno s Lékařskou fakultou v Hradci Králové.

Medaile Za zásluhy II. stupně byla udělena prof. MUDr. Michaelu Aschermannovi, DrSc., F.E.S.C.,  (nar. 21. listopadu 1944) za zásluhy o stát v oblasti vědy

Profesor Michael Aschermann je přední český kardiolog, průkopník moderních vyšetřovacích a léčebných metod ve svém oboru, autor rozsáhlého vědeckého díla a pedagog, který vychoval mnoho nových lékařských odborníků. Byl dlouholetým předsedou České kardiologické společnosti, dnes je jejím místopředsedou. Je členem řady domácích i zahraničních vědeckých společností a držitelem mnoha vědeckých a pedagogických cen.

Prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., F.E.S.C., působí na II. interní klinice 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze, v letech 1998–2005 byl její přednostou.

Medaile Za zásluhy II. stupně byla udělena prof. RNDr. Petru Mandlovi, DrSc., (nar. 5. listopadu 1933) za zásluhy o stát v oblasti vědy

Profesor Petr Mandl patří mezi přední světové matematiky. Jeho oborem je především teorie pravděpodobnosti. Významně se zasloužil jako vědec a pedagog o rozvoj pojistné a finanční matematiky u nás. Jeho vědecké práce měly světový ohlas a dostalo se mu nejprestižnějších vědeckých ocenění v jeho oboru. Působil na mnoha univerzitách v zahraničí, spolupracoval s řadou předních světových odborníků a je členem významných zahraničních odborných společností. Spolupracuje s finančním sektorem, jemuž vychoval řadu mladých odborníků.

Prof. RNDr. Petr Mandl, DrSc., je vědeckým pracovníkem katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky MFF UK.

Medaile Za zásluhy II. stupně byla udělena doc. MUDr. Václavu Smetanovi (nar. 15. listopadu 1934) za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství

Docent Václav Smetana je přední český lékař - ortoped, který si vedle úspěšného působení ve svém vědním oboru získal uznání jako organizátor sportu zdravotně postižených. Sám jako úspěšný handicapovaný sportovec se podílel na založení Mezinárodního paralympijského výboru a na rozvoji paralympijského hnutí. Je nositelem mnoha čestných ocenění.

Doc. MUDr. Václav Smetana působí jako vedoucí lékař na ortopedické klinice 2. lékařské fakulty UK a FN Motol (Dětská a dospělá ortopedie a traumatologie).

Medaile Za zásluhy II. stupně byla udělena prof. MUDr. Vladimíru Bartošovi, DrSc., (nar.  (20. května 1929) za zásluhy o stát v oblasti vědy

Profesor Vladimír Bartoš je významný český lékař, internista a diabetolog. Ve své dlouholeté odborné a vědecké praxi se zaměřuje na funkci a choroby slinivky břišní. Jeho jméno je spojeno s Lékařskou fakultou v Hradci Králové a pražským IKEM. Je autorem rozsáhlého vědeckého díla a zasloužilým pedagogem.

Prof. MUDr. Vladimír Bartoš, DrSc., působí mj. jako školitel na subkatedře diabetologie IPVZ (IKEM).
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.