11. listopadu 2009

Za tři roky může být Česko na špici světových biotechnologií


Už příští rok by mohla být zahájena stavba biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy BIOCEV. Chybí jen souhlas bruselské komise.


Společný projekt pěti ústavů Akademie věd ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy si klade za cíl vybudovat velkolepé centrum excelentního výzkumu, které se stane součástí evropského výzkumného prostoru a bude garantovat rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny. BIOCEV má sídlit ve Vestci u Prahy a jeho provoz by mohl být zahájen už v lednu roku 2013. V centru pozornosti nyní stojí rozhodnutí mezinárodního týmu odborníků, který bude v Bruselu posuzovat nárok projektu na evropskou dotaci. O evropské peníze se kromě centra BIOCEV ucházejí další tři projekty. Na tiskové konferenci to prohlásil vědecký koordinátor projektu, prof. Václav Pačes.


Pro zahájení výstavby bude podle Pačese nutné získat dotaci v minimální výši 3,25 miliardy korun. V případě úspěchu se činnost centra zaměří na pět programových okruhů (funkční genomika, buněčná biologie a virologie, strukturní biologie a proteinové inženýrství, biomateriály a tkáňové inženýrství a vývoj léčebných a diagnostických postupů). Zaměstnávat bude na 500 lidí. Velkou část z nich budou tvořit magisterští a doktorandští studenti. Podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla by tak mohl BIOCEV pomoci vyřešit také chronický nedostatek doktorandů, se kterým se Česká republika potýká. „Rádi bychom koncipovali nové studijní programy zaměřené na biotechnologie, které by se realizovaly už v novém areálu," řekl Václav Hampl.


Vědecká činnost centra bude velmi úzce propojena s činností biotechnologických firem. Již nyní ve Vestci sídlí několik společností se kterými chce BIOCEV intenzivně spolupracovat, např. Zentiva, Exbio, Vidia a další. Mimoto by měl být jedním z výsledků činnosti centra vznik nových firem, ve kterých se budou výstupy vědeckého výzkumu dále rozvíjet a uvádět do praxe.


Nově zbudované centrum bude úzce spolupracovat i se svým moravským protějškem. Středoevropský technologický institut CEITEC plánovaný v Brně by měl totiž vesteckému pracovišti poskytovat služby svého centra magnetické rezonance a na oplátku bude využívat pokusná zvířata z tzv. myší kliniky centra BIOCEV.


Pokud BIOCEV uspěje v boji o evropskou dotaci, mohlo by se stát předním českým vedoucím pracovištěm ve svém oboru. Kromě silné orientace na spolupráci s firemní sférou v sobě bude sdružovat české i zahraniční specialisty z oblasti molekulárních biotechnologií a biomedicíny. V neposlední řadě by centrum mohlo pomoci vytvořit řadu nových pracovních příležitostí a oživit ekonomickou situaci ve středočeském regionu.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.