4. ledna 2010

Paní ministryně opět nemluví pravdu

04.01.2010

FÓRUM ČTENÁŘŮ


Je už trochu únavné vyvracet neustálé nepravdy o Akademii věd (AV), které šíří ministryně Kopicová. Naposledy k tomu došlo v nebývalé míře v rozhovoru v MFD 2. 1.

Paní ministryně uvádí, že AV ve vědecké produktivitě zaostává za vysokými školami, že má vyšší náklady a zaměstnává příliš mnoho lidí. Faktem (který paní ministryně musí zcela jistě dobře znát) je, že na vysokých školách pracuje ve srovnání s AV více než dvojnásobek výzkumníků (podle některých statistik až 2,7násobek), kteří však vyprodukují jen 1,46krát více vědeckých výsledků než v AV.

Paní ministryně říká na adresu AV: "Chci od nich slyšet, v čem uspoří. Zatím jsem to neslyšela. Všechny instituce, které dostávají státní peníze, musí v době krize šetřit. Proč by měl mít někdo výjimky? Nemínila jsem dál čekat! To skutečně nejde." Odpovídám, že AV je jediná výzkumná instituce, která má pro letošní rok snížené institucionální financování, a to zhruba o deset procent! Tyto peníze nemůžeme ušetřit nikde jinde než na osobních nákladech - propouštíme tedy zaměstnance, zkracujeme jejich úvazky, jinak to nejde. Příliš si nestěžujeme - původně jsme měli dostat dokonce o dvacet procent méně, to by byl teprve problém! Ale říkat, že právě my se nehodláme uskrovnit, že nehodláme šetřit, je do nebe volající nehoráznost.

Bizarní je i názor, že "existují například ústavy, které se zdvojují už v rámci Akademie věd či s ústavy na vysokých školách". Myslí si tedy paní ministryně skutečně, že se v Česku má dělat např. organická chemie nebo teoretická fyzika pouze na jednom místě? To je naprosto amatérský názor!

Úplně šokující jsou následující slova: "Letos si Akademie nechala o 300 milionů víc, než bylo určeno.

Proč tomu tak je, zatím nevím. Ona si o tom rozhoduje sama. ... věřím, že nakonec peníze doputují na ústavy." Tuto pomluvu neříká M. Kopicová poprvé - snaží se vyvolat dojem, že vedení AV si snad nějaké obrovské peníze nechává "pro sebe".

Dobře přitom ví, že tyto peníze jsou určeny na přístrojové a stavební investice na jednotlivých ústavech, a to na základě dobře podložených projektů. Přesný rozpis toho, na co budou použity, je veřejně přístupný. Neznám transparentnější systém.

Pozoruhodná je i zmínka paní ministryně, že AV by neměla "mít tak obrovský majetek a starat se o něj". Že by přece jen bylo něco na "privatizačních" motivech útoků proti AV? Paní ministryně a lidé kolem ní se dlouhodobě snaží vyvolat dojem, že AV je nejslabším článkem naší vědy (ačkoli pravý opak je pravda), a snaží se vyvolat konflikt mezi AV a vysokými školami.

Spor kolem směřování a financování české vědy a výzkumu se dostal do skutečně nedůstojných poloh. Bohužel je tomu tak hlavně proto, že zde zjevně nikomu z odpovědných činitelů nezáleží na výrazném zvýšení úrovně české vědy a výzkumu. Místo toho se neodpovědní funkcionáři a administrátoři zabývají pouze přesuny peněz z jedné kapsy do druhé bez ohledu na to, jaký to bude mít reálný efekt na českou vědu a výzkum.


VÁCLAV HOŘEJŠÍ


ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, profesor imunologie na UK
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.