2. června 2004

III. České akademické hry

Po Brnu a Ostravě se stala Praha třetím místem, kde se uskutečnily České akademické hry. Pořadateli byli letos společně Univerzita Karlova a České vysoké učení technické za pomoci Vysoké školy ekonomické a České zemědělské univerzity a ve spolupráci s Českou asociací univerzitního sportu. Na pořádání soutěží v 31 sportech se podílely téměř všechny katedry tělesné výchovy výše uvedených škol, hlavní tíha odpovědnosti však ležela především na Ústavu tělesné výchovy 2. a 3. lékařské fakulty a Katedře tělesné výchovy stavební fakulty. Ve dnech 3. – 8. května letošního roku se her zúčastnilo více než 2 600 studentů ze všech českých a moravských vysokých škol a univerzit. Program ČAH byl letos obohacen o osm nových sportovních odvětví a o tisícovku startujících. Oba uvedené údaje jen potvrzují, jak velkému zájmu se těší tato akce. Věříme, že týdenní zápolení přineslo většině účastníků nejen dobrý sport, ale i příjemné chvíle a vzpomínky na celý život.

České akademické hry začaly den po vstupu České republiky do Evropské unie netradičním způsobem. V předvečer prvních soutěží se uskutečnil v Kostele Sv. Šimona a Judy v Dušní ulici v Praze slavnostní koncert pro představitele vysokých škol a univerzit, funkcionáře a účastníky III. ročníku ČAH. Účinkujícím byl houslista Pavel Šporcl, který patří mezi nejvýznamnější hudební osobnosti v České republice a jeho umění obdivují milovníci vážné hudby i v celé řadě zemí. Koncert byl pro všechny účastníky nezapomenutelným zážitkem a zanechal velmi dobrý dojem.

A již od pondělního rána bylo na řadě pražských sportovišť rušno. V hostivařské hale začali svou soutěž šermíři a karatisté, velmi příjemné a zajímavé bylo prostředí i boje horolezců, prvé zápasy vybojovali házenkáři a softballisté, ve strahovském areálu účastníci squashového turnaje. Lesy kolem hostivařské přehrady patřily orientačním běžcům a Butovicích hostila nafukovací hala nejlepší badmintonisty. Je potěšitelné, že hned v prvních soutěžích her stanuly na nejvyšších stupních šermířky UK Eva Prokešová a Martina Olexová, která zvítězila ve dvou disciplinách a Radka a Dana Proškové v krátkém orientačním běhu.

Druhý den byl zahájen na Karlštejně turnaj golfistů, v Hostivaři rozehráli své úvodní zápasy tenisté a volejbalisté. V krásném prostředí Julisky si našla své útočiště královna sportů atletika. I tady o sobě dali vědět studenti naší univerzity. Michal Krejčí vyhrál běh na 100 metrů, Stanislav Tábor a Jindřich Tučan v bězích na 800 a 1500 metrů, skok o tyči vyhrál Dominik Špiláček a naše štafeta vyhrála dramatický běh 4 x 100 metrů. Ani ženy nezůstaly pozadu, 400 metrů uběhla nejrychleji Lucie Koubková, v oštěpu a kladivu zvítězily Jitka Lázníčková a Jana Hyjánková. Úspěšní byli házenkáři, kteří dokázali porazit všechny své soupeře, stejně jako naše softballistky.

I ve středu se urputně bojovalo na řadě sportovišť. Svůj turnaj vyhrály naše volejbalistky, ve svých váhových kategoriích zvítězili judisté Jaroslav Švec a Helena Spilková, v golfu po napínavém boji stanul na nejvyšším stupni Jakub Janda, Klára Hladká nás zastupovala ve vítězném tenisovém deblu, Ivan Pišvejc byl nejlepší mezi singlkanoisty na divoké vodě, Vanda Semrádová na kajaku a Jan Kašpar se podílel na vítězství deblkanoe. Eva Jedličková porazila všechny své soupeřky na horských kolech a své zastoupení na prvých místech jsme měli i ve veslařských soutěžích, kdy osma UK zvítězila a Josef Lukš a David Fremut měli podíl na vítězství párových dvojek a čtyřek. Takových výsledků naši závodníci bohužel nedosáhli v minigolfu, stolním tenisu ani v rádiovém orientačním běhu.

Ve čtvrtek potvrdili naši reprezentanti, že jsou vážnými kandidáty na vítězství v soutěži všech zúčastněných škol. Slavně jsme ve finále porazili fotbalisty z MU Brno, plážové volejbalistky Lenka Felbánová a Petra Novotná nenašly ve své soutěži přemožitelky, nejrychlejším mužem triatlonu byl Jaroslav Brynda.

I předposlední den jsme měli na startu řadu našich závodníků. Byly zahájeny plavecké soutěže v hostivařském bazénu. Nejúspěšnější plavkyní se stala Sandra Kazíková, která získala tři zlaté medaile, zvítězili i motýlkáři Jiří Dub a Gabriela Poljaková, znakař Peter Mitrenga, 200 metrů v polohovém závodě vyhrál Tomáš Kužvard a v soutěži na 400 metrů volným způsobem získal svou druhou zlatou všestranný Jiří Dub. V aerobiku, basketbalu s futsalu nám zůstaly nejvyšší mety vzdáleny.

Sobota byla posledním dnem akademických her, vrcholil turnaj ve futsalu, který pro naše zástupce nebyl úspěšný, probíhaly soutěže v ploutvovém plavání s deštěm zlatých medailí pro naše závodníky. Tři prvá místa obsadila Helena Kocourková a jednu zlatou medaili získala Natálie Obrdlíková. Ve sportovní gymnastice na naše borce zbylo pouze jedno třetí místo v soutěži družstev.

III. ročník Českých akademických her je dnes už jen historií. Podařilo se nám získat několik primátů. Byly to prvé hry, které se konaly nejen pod vlajkou České republiky, ale i pod společnou vlajkou Evropské unie. Závodilo se v nejvíce sportech, zúčastnilo se nejvíce závodníků, na organizaci her se podílelo 36 ředitelů soutěží, dvě stovky rozhodčích, téměř 300 pracovníků technického zabezpečení, to vše pod vedením desetičlenného organizačního výboru. Všem patří dík za důstojný průběh celých her. V mnoha soutěžích se objevily i známé tváře ze státní i akademické reprezentace, účastníci z nejvyšších ligových soutěží, ale i studenti, kteří sportují především pro radost a nedosahují špičkových výkonů. Naši studenti nás reprezentovali velmi důstojně a vedle výše uvedených zlatých medailí získali i řadu druhých a třetích míst. V celkovém bodovém hodnocení jsme obsadili prvé místo a opět jsme získali putovní pohár pro nejúspěšnější vysokou školu.

Pevně věříme, že všem se letošní ročník her velmi líbil a že si odnesou vedle sportovních zážitků i řadu příjemných vzpomínek z nových setkání i ze společenského života, které byly nedílnou součástí her. Nezbývá než popřát všem studentům i pořadatelům pohodu a uspokojení v osobním i společenském životě a pozvat především vysokoškoláky na IV. ročník Českých akademických her, který se za rok koná v Olomouci.