Poslední úkol našeho bytí. O vzdělanosti a její deformaci ve věku vědění


Inspirující, zajímavou a provokativní přednášku proslulého rakouského kritika současných reforem vědy a vzdělávání v Evropské unii Konrada Paula Liessmanna ocenila 16. března 2010 přeplněná aula Filozofické fakulty UK bouřlivým potleskem. Vystoupení autora knihy Teorie nevzdělanosti na téma „Poslední úkol našeho bytí. O vzdělanosti a její deformaci ve věku vědění.“ bylo součastí akcí pořádaných Filozofickou fakultou v rámci Roku Wilhelma von Humboldta. Rakouského hosta přivítal na akademické půdě rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl a předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš.Poslechněte si přednášku i diskusí

Rektor prof. Václav Hampl v úvodním slově konstatoval, že ho  „velmi těší sofistikovaná diskuse obsažená v knize na téma reformy, proreformy a permanentní reformy.“ Rektor přiznal, že často má „…pocit, že bychom potřebovali na chvíli přestat reformovat a mít čas na normální práci.“ Podle jeho názoru myšlenky a názory obsažené v knize Teorie nevzdělanosti v mnohém  velmi těsně rezonují s postoji a názory, které vyjádřila Univerzita Karlova svými konsensuálními stanovisky v souvislosti s přípravou Bílé knihy.


Otázku, zda stále ještě je vědění centrálním bodem existence univerzit a vědeckých ústavů vznesl předseda Akademie věd České republiky Drahoš a kritizoval snahu industrializovat vzdělání a myšlení. V této souvislosti poukázal na scestné kategorizování knih Radou pro výzkum, vývoj a inovaci, podle něhož by publikace prof. Liessmanna získala chabých 40 bodů.


Přednášku o Humboldtově společnosti vzdělanosti, Adornově společnosti polovzdělanosti, ale i společnosti nevzdělanosti si můžete vyslechnout v originále i s následující diskusí.Liessmannovu knihu „Teorie nevzdělanosti. Omyly společnosti vědění, která vzbudila značný ohlas v akademické a kulturní veřejnosti“ vydalo roku 2008 nakladatelství Academia.Petr HLAVÁČEK: Liessmann usvědčuje Evropu z nevzdělanosti

P.K.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.