Do Centra Malach začínají proudit návštěvníci

Centrum vizuální historie Malach na Univerzitě Karlově, které bylo veřejnosti slavnostně představeno 29. 1. 2010, konečně začíná plnit svůj účel – zpřístupňuje návštěvníkům 52 000 výpovědí o holokaustu. Informace si zatím chodí vyhledávat převážně vysokoškolští studenti, snad se časem osmělí i další...

Šest terminálů připojených k centrální databázi archivu v Los Angeles se nachází na ochozu knihovny MFF UK na Malostranském náměstí. Nahlédnout do archivu mohou přijít všichni zájemci z řad veřejnosti i studentů, jedinou podmínkou je (z kapacitních důvodů) předchozí objednání na e-mailu malach@knihovna.mff.cuni.cz.

My jsme u počítačů zastihli studenty druhého a třetího ročníku pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci, obor historie. „V rámci československých dějin vedu kurs o holokaustu, naše návštěva Centra Malach je takovou nepovinnou oborovou exkurzí,“ vysvětluje pedagožka Kateřina Lozoviuková a doplňuje: „Pro některé studenty ovšem práce s archivem touto návštěvou nekončí. Jedna studentka píše bakalářskou práci o terezínském ghettu a archiv jí bude sloužit jako pramen, další studenti již plánují, jak získané poznatky uplatní ve výuce.“

Studenti nejprve vyslechli krátkou přednášku o vzniku projektu Malach. Následně si podle pokynů Jakuba Mlynáře mohli práci s archivem sami vyzkoušet.

„Zájem o návštěvu archivu mají zatím zejména vysokoškolští studenti. Předpokládáme ale, že střední školy si k nám cestu také najdou. Informace o otevření Centra Malach se už k veřejnosti dostala. Jen dnes jsme vyřizovali další dvě žádosti o exkurzi,“ potvrzuje rostoucí zájem o Centrum Malach PhDr. Petra Hoffmannová z informatického oddělení knihovny MFF UK (na snímku stojící vpravo).

(Lucie Kettnerová)






Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.