18. března 2010

Anna Kulíšková bojuje na paralympiádě o medaile

Měsíc po zahájení zimní olympiády vzplál ve Vancouveru znovu oheň. Tentokrát svítí pro paralympioniky. Zimní paralympijské hry se konají již po desáté a také Česká republika má v kanadské výhni svá želízka. Do Vancouveru vyslala historicky největší výpravu čítající dvacet sportovců.

Největší českou adeptkou na získání medaile je lyžařka Anna Kulíšková, studentka žurnalistiky na FSV UK, která také nesla vlajku při slavnostním zahájení. V úvodním slalomu dojela zrakově postižená Kulíšková na desátém místě. Vítězkou závodu se stala třiapadesátiletá Rakušanka Sabine Gasteigerová, nejstarší členka rakouské výpravy. V obřím slalomu Kulíškovou a její trasérku Michaelu Hubačovou rozhodčí diskvalifikovali po prvním kole za neprojetí branky. Silné disciplíny české lyžařky, sjezd a superobří slalom, však teprve přijdou na řadu dnes a zítra. Kulíšková je naší jedinou medailistkou z minulých her v Turíně, odkud si přivezla stříbro. Na loňském mistrovství světa v Koreji pak získala tři bronzové medaile.

Zatím největšího českého úspěchu v mužském lyžování dosáhl Stanislav Loska, který je na paralympiádě už po páté. V obřím slalomu si dojel pro 13. místo. Jednačtyřicetiletý Loska se drží mezi světovou elitou neuvěřitelných sedmnáct let. Jedinou paralympijskou medaili však získal na hrách v Lillehammeru v roce 1994 – bronz ve slalomu. Další český reprezentant Ondřej Jelínek obsadil na monoski, lyži pro vozíčkáře, ve slalomu 23. příčku. Slovenská výprava se může radovat ze zlaté medaile lyžaře Jakuba Kraka, který soutěžil v kategorii stojících.

Kanada hostí paralympijské hry poprvé. Na rozdíl od olympiády zahrnuje paralympiáda pouze pět sportů, alpské a klasické lyžování, biatlon, sledge hokej a curling pro vozíčkáře.   Slavnostní zahájení nabídlo velkolepou show. Pochodeň na stadion BC Place přinesli rodiče známého kanadského běžce Terryho Foxe. Samotný oheň pak zapálil nadějný patnáctiletý atlet Zach Beaumont, který v dětství přišel o nohu. Paralympijské hry končí v neděli 21. března.