Marie Kalbáčová převzala stipendium Pro ženy ve vědě

Stipendium L'Oréal Pro ženy ve vědě převzala ve čtvrtek 13. května RNDr. Marie Kalbáčová, Ph.D. z Ústavu dědičných metabolických poruch 1. lékařské fakulty UK v Praze za práci "Interakce buněk s nano-materiály - Nové perspektivy pro implantologii a bioelektroniku". RNDr. Marie Kalbáčová se zabývá interakcemi lidských buněk s různými nano-materiály. Používá jak buněčné linie (např. osteoblasty), tak primární kultury kmenových buněk, které pěstuje na materiálech jako jsou uhlíkové nanotuby, nanokrystalický diamant a další. Zjišťuje míru jejich biokompatibility a posléze jejich osteoinduktivní (stimulují růst kosti) a osteokonduktivní (podporují následný růst kosti) potenciál, které vedou k lepší (snadnější, rychlejší) integraci implantátu do kosti.

Ve čtvrtém ročníku byly rovněž oceněny doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. z Katedry matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni a Mgr. Jana Humpolíčková, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Akademii věd v Praze. Stipendia ve  výši 200 000 korun tvoří součást mezinárodního programu podporujícího ženy, které působí ve vědě.

V České republice se stipendia Pro ženy ve vědě udělují  již čtvrtým rokem. Odborná porota, které předsedá prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., vybírala tři projekty vědkyň do 35 let z celkového počtu 52 přihlášených prací. Mezinárodní projekt For Women In Science vznikl v roce 1998 ve spolupráci UNESCO a společnosti L'Oréal.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.