Praha ani firmy vědu nepodporují

Kulatý stůl MF Dnes pořádaný v rámci 9. ročníku Evropského fóra vědy a techniky

zleva: předsedající Martin Komárek (MF Dnes), prof. Václav Pačes (AV ČR), prof. Cyril Höschl (UK), prof. Václav Hampl (UK), prof. Michal Anděl (UK)

Ostrá kritika přístupu pražského regionu k podpoře vědy zazněla včera na Kulatém stolu MF Dnes pořádaném v rámci 9. ročníku Evropského fóra vědy a techniky. Praha je desátý nejbohatší region v Evropě, ale je jediným regionem, který do podpory vědy a výzkumu neinvestuje a to přesto, že se na území hlavního města vytváří přibližně 60 procent vědeckých výkonů celé České republiky.

Pražské vědecké a výzkumné instituce jsou navíc v podstatě vyloučeny z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpl), který disponuje cca. 60 miliardami korun. Využití těchto fondů v České republice označil rektor Václav Hampl za problematické i proto, že přístroje poputují tam, kde nejsou lidé. Hampl v této souvislosti varoval před reálným nebezpečím, že „velké infrastruktury, které budou vybudovány z VaVPl na různých místech republiky, nedokáží dodržet podmínku ekonomické soběstačnosti a v případě sanování z veřejných prostředků bude Praha opět znevýhodněna.“ Tento stav zapříčinilo rozhodnutí politických zastupitelů, jak připomenul Prof. Václav Pačes, a město přišlo na rozdíl od hlavních měst Polska a Maďarska o možnost čerpat finance.

V diskusi věnované financování vědy a její úrovni označili přestavitelé Univerzity Karlovy a Akademie věd za jednu z příčin nedostatečné podpory vědy a výzkumu ze strany průmyslu skutečnost, že v České republice nepůsobí dostatek firem, které by byly schopné provádět inovační transfer. Příkladem jsou výrobky prof. Antonína Holého, které farmaceutické firmy vyrábí ve světě a nikoli v Čechách. Jistou překážku pro zahraniční firmy představuje i právní stav v České republice.

Kriticky se účastníci panelu vyjádřili i k praxi, kdy firmy jako např. ČEZ získávají podporu na vlastní výzkum, nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří grant nazvaný “Pasivní detekce a lokalizace člověka za překážkou“ 29 milionů Kč, zkoumající možnosti detekování zavalené osoby pomocí fonendoskopu přimontovaného na plastovou trubici.

Panelisté vyjádřili svou nespokojenost s dosavadním způsobem fungování Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která by měla být poradním orgánem. Její proměna na zastupitelský orgán tak nemá nic společného s původními představami Otto Wichterleho, který předpokládal její složení z vědců.  Prof. Cyril Höschl poukázal na rozpor ve statutu rady, podle nějž je v čele exekutiva.

Východisko ze současné neuspokojivé situace financování vědy spatřovali účastníci diskuse částečně v čerpání evropských grantů. Podle prof. Evy Sykové by byla ovšem potřebná změna národní politiky podpory výzkumu, která by napomohla lepší konkurenceschopnosti českých žadatelů v Bruselu.

Představitelé předních vědeckých institucí se na Kulatém stole Mladé Fronty Dnes shodli, že na financování vědy a výzkumu v České republice se možné pohlížet jako sklenici, která je buď z poloviny prázdná, nebo z poloviny plná, ale rozhodně ne vrchovatá.

P.K.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.