Udělení stříbrné pamětní medaile prof. Bedřichu Loewensteinovi


Univerzita Karlova udělila dne 26. května prof. Bedřichu Loewensteinovi stříbrnou pamětní medaili za jeho významný přínos v oblasti historických věd. Přední historik převzal ocenění z rukou rektora UK prof. Václava Hampla, který uvedl, že "Univerzita Karlova v moderní historii velmi dbá na to, aby byla spjata s duší demokratického života společnosti". Laudatio na prof. Loewensteina přednesl děkan Filozofické fakulty PhDr. Michal Stehlík. Rektor vysoce ocenil odborný přínos laureáta a jeho postoj k životu v nesnadném prostředí. Prof. Loewenstein v děkovné řeči připomněl všechny, kteří museli Alma Mater nedobrovolně opustit.


Profesor Bedřich Loewenstein patří mezi významné evropské vědce, jenž se však nesoustředil pouze na vlastní badatelskou činnost, ale aktivně se zapojil do veřejného dění, v němž se vždy snažil hájit principy demokratického života. Těžiště historického díla Bedřicha Loewensteina spočívá ve výzkumu vývoje německého liberalismu, ideových a psychologických proudů fašismu a zápasu o moderní občanskou společnost, které přerůstá obzory českého a německého prostředí. Za svého působení na německém vyslanectví v někdejší Československé socialistické republice pomáhal komunikaci mezi proskribovanými československými historiky, intelektuály a disidenty a jejich zahraničními partnery. Po odchodu do emigrace v roce 1979 zprostředkovával informace západní veřejnosti o perzekuci československých historiků. Byl jedním z protagonistů mezinárodní akce, která vyústila v prezentaci dokumentu Acta persecutionis na světovém kongresu historických věd v San Franciscu v srpnu 1975. V roce 1994 ukončil svou činnost na berlínské univerzitě; dále působí jako vědecký publicista.

P.K.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.