Rektor UK zahájil výroční zasedání Evropské společnosti dětské endokrinologie


V pořadí  49. výroční zasedání uspořádala Evropská společnost dětské endokrinologie (ESPE) ve spolupráci s Českou endokrinologickou společností. Hostitelským městem se letos poprvé stala Praha. Mezinárodní setkání v Kongresovém centru slavnostně zahájili rektor UK prof. Václav Hampl, který převzal nad celým kongresem záštitu, a prezident ESPE pro tento rok prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., přednosta pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole.

Letošní ročník zasedání se pyšní několika nej. Tím prvním je, že organizátorům přišel rekordní počet 1 004 abstraktů. Další nej se týká počtu účastníků – v poledne prvního dne kongresu již bylo zaregistrováno 3 050 účastníků z 91 zemí. Pražský kongres si tedy ponese označení největšího zasedání dětské endokrinologie, jaké bylo kdy uspořádáno.

„Letošní náplň zasedání byla zvolena tak, aby dětská endokrinologie šířila povědomí o správné diagnostice a léčbě nemocných dětí i do ostatních částí světa,“ říká prezident ESPE 2010 prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., a doplňuje: „Důležitým odborným tématem se stala dostupnost péče dětské cukrovky v subsaharské Africe, kde dodnes bohužel umírají některé děti pár týdnů po prvních příznacích nemoci, protože se vůbec nedostanou do nemocnice, nebo zemřou krátce po propuštění z nemocnice, neboť rodiče nemají peníze na inzulin.“ Dalšími tématy jsou například porucha funkce štítné žlázy nebo problematika dětské obezity.

Výroční zasedání bylo zahájeno 22. září a potrvá až do 25. září. Přítomné v Praze, městě pyšnící se nejstarší univerzitou ve střední Evropě, jako první přivítal rektor UK prof. Václav Hampl.

„Univerzita byla vždy místem setkávání různých názorových proudů a místem inspirativní mezilidské komunikace. Komunikace z očí do očí, která ani dnes, v době moderních komunikačních technologií neztrácí na své důležitosti a je důležitým předpokladem pro vzájemnou inspiraci a další vědeckou činnost. A to je to ten důvod, proč se i dnes, v době moderních technologií, kdy by bylo možné různá sympozia přenášet on-line, raději všichni scházíme na jednom konkrétním místě. Proč neváháme letět z jednoho konce světa na druhý a proč jsme ochotni snést jistý diskomfort cestovních přesunů,“ řekl ve svém projevu Václav Hampl. Celý proslov naleznete zde.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.