Ministr Dobeš ocenil studentky UK


24. 11. 2011, autor: Helena Stinglová, rubrika: Studenti

Dvě absolventky Univerzity Karlovy si z rukou ministra školství Josefa Dobeše převzaly 24. listopadu Cenu ministra pro vynikající studenty a absolventy. RNDr. Barbaru Eignerovou, Ph.D., a Mgr. Danielu Burskou Fornůskovou, Ph.D., ministr ocenil za jejich mimořádný vědecký přínos.

„Jsem velice rád, že jsem na tomto setkání a že vám mohu poblahopřát a poděkovat za vaše výsledky. Děkuji vám i vašim pedagogům,“ vyzdvihl v úvodu talentované studenty ministr Dobeš. Slavnostní ceremoniál se odehrál ve Velkém zrcadlovém sále ministerstva za přítomnosti prorektora UK prof. PhDr. Ivana Jakubce, CSc., i dalších čelných představitelů domácích vysokých škol.

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy uděluje ministr na doporučení odborné komise nejlepším studentům bakalářského, magisterského a doktorského studia za jejich vynikající studium nebo tvůrčí a uměleckou činnost.

„Mám radost. Za oceněním ale stojí celý tým laboratoře. Chtěla bych proto poděkovat i svým kolegům a hlavně svému školiteli, panu profesoru Zemanovi za skvělé vedení, podporu a pozitivní přístup ke vědě,“ usmívala se po slavnosti doktorka Burská Fornůsková.

Se svým téměř ročním synem v náručí se z ceny radovala i doktorka Eignerová. „Moc mě to potěšilo. Je to takový pěkný závěr disertačního úsilí,“ prohlásila. Obě vědkyně se nyní věnují rodičovským povinnostem. Ve vědeckém zkoumání však chtějí pokračovat i v budoucnu.  

RNDr. Barbara Eignerová, Ph.D., je absolventkou Přírodovědecké fakulty UK. Ve své disertační práci se zabývala studiem a využitím křížových metatetických reakcí dvou různých alkenů v organické syntéze, a to jak z hlediska základních mechanistických aspektů uvedené reakce, tak z hlediska aplikace pro přípravu cíleně substituovaných látek. Důkazem schopností doktorky Eignerové je její publikační činnost v renomovaných časopisech. Během studia prezentovala výsledky své práce na řadě tuzemských i zahraničních konferencích. Je rovněž nositelkou několika ocenění.


Mgr. Daniela Burská Fornůsková, Ph.D., je absolventkou 1. lékařské a Přírodovědecké fakulty UK. Již jako studentka magisterského studijního programu na Přírodovědecké fakultě se v roce 2001 v rámci diplomové práce zapojila do výzkumného projektu Studium molekulární podstaty mitochondriálních poruch na Klinice dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty. Po promoci v roce 2004 pracovala na klinice v rámci postgraduálního studia v oboru biochemie a patobiochemie.


Doktorskou disertační práci s názvem Biochemical and molecular studies of cytochrome c oxidase and ATP synthase deficiencies dokončila v říjnu 2010 a obhájila v lednu 2011.

V rámci postgraduálního studia přednášela i na řadě mezinárodních konferencí a podílela se na výchově postgraduálních studentů. O velkém přínosu Daniely Burské Fornůskové pro fakultu svědčí především výsledky její vědecké práce, které publikovala v renomovaných časopisech.

Mgr. Daniela Burská Fornůsková, Ph.D. letos obdržela také Medaili Josefa Hlávky.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.