14. září 2012

Tajemství astronomie i kombinatorické hry – nové kurzy pro nadané děti začínají

14. 9. 2012; autor: Vojtěch Tutr, red.; rubrika: Studenti

Nadané děti a zájemci o přírodní vědy ve věku 13–19 let mají možnost proniknout do tajů anatomie, vytvořit si svou inteligentní animovanou postavičku nebo možná zkoumat využití sluneční energie. Stačí se jen přihlásit do dalšího ročníku online kurzů projektu Talnet. V rámci programu Online k přírodním vědám si mohou zájemci vybrat ze tří desítek kurzů na téma matematika, fyzika, chemie, biologie, geografie, astronomie, grafiky nebo meteorologie.

Takzvané T-kurzy probíhají, stejně jako celý školní rok, ve dvou pololetních blocích pod vedením instruktora a zakončuje je projekt – seminární práce. Nově mohou účastníci kurzů blok ukončit už v pololetí a vyzkoušet si tak víc oblastí a možností toho, co je opravdu zajímá. V každém výukovém bloku studenti absolvují šest lekcí, cyklus zakončují obhajobou seminárních prací před všemi spolužáky v kurzu. Na úplný závěr pak čeká na studenty osvědčení o absolvování.

„Kurzy jsou z převážné části uskutečňovány online a k jejich účasti stačí počítač s přístupem na internet. Studenti se ale často chtějí vidět i tváří v tvář, proto má program Talnet svá pravidelná soustředění,“ upřesňuje vedoucí projektu RNDr. Stanislav Zelenda a dodává, že v průběhu roku se mohou účastníci společně s instruktory setkávat také na exkurzích na odborných pracovištích, které se v rámci studia konají.

„Na akce od Talnetu vždy ráda vzpomínám, potkala jsem tu zajímavé lidi a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí,“ říká absolventka loňského kurzu Lenka M. „Ráda se letos zase přihlásím.“

Studium obvykle zabere 2–3 hodiny týdně. Kladem online kurzů je libovolné rozložení studijního programu podle časových možností – účastník může studovat kdykoli a odkudkoli, kde se nachází připojení na internet.

Jak to vypadá v kurzu? Podívejte se zde.

Mezi letošní novinky T-kurzů, jejichž zápisy právě probíhají, patří kurz Atmosféra a oceány, v němž se zájemci dozvědí třeba to, jak je to s klimatickými změnami nebo jak vzniká déšť. o O témata potravinářské chemie se rozšířil oblíbený kurz Proč nám chutná, kde mladí lidé zjistí, jak výrobci konzervují potraviny nebo jak se vyrábí různé oblíbené nápoje.

Přihlásit ke kurzům v akademickém roce 2012/2013 se zájemci mohou do 24. září 2012 zde. Nedílnou součástí přihlášky je i doporučení studenta, které dokládá jeho zájem a předpoklady. Doporučení mohou dát studentovi pedagogové i rodiče. Do každého kurzu pak vyberou pracovníci Talnetu dvacet studentů. První studijní blok startuje 1. října 2012.

Podrobný seznam kurzů, jejich anotace a seznam lektorů je k dispozici na webových stránkách projektu Talnet na adrese www.talnet.cz.

Talnet je vzdělávací projekt pro nadanou mládež (zpravidla ve věku 13–19 let) se zájmem o přírodní a technické vědy i pro jejich učitele z celé České republiky. Cílem projektu je identifikace nadaných žáků (včetně těch skrytě nadaných) a rozšíření nabídky vzdělávání v přírodních a technických vědách bez ohledu na čas a prostor. Talnet spolupracuje s oborovými specialisty, učiteli, rodiči a psychology. Projekt je od roku 2003 realizován Laboratoří distančního vzdělávání katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a probíhá pod hlavičkou Národního institutu dětí a mládeže MŠMT.

Kamenožrout přesvědčí středoškoláky, že geologie nejsou jen „šutry“

Fakulta tělesné výchovy a sportu otevírá dětský sportovní kroužek

Přírodovědci otevírají bezplatný biologický kroužek a internetový seminář pro středoškolákyVelikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.