V botanické zahradě se vařilo z planých rostlin a konzumovali se cvrčci v karamelu

Už jste někdy ochutnali smažené červy, cvrčky v karamelu nebo jahodové špagety? V Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK šly v sobotu 22. června tyto pochutiny doslova na dračku. Pořádal se tu totiž netradiční festival nazvaný Věda prochází žaludkem určený všem příznivcům dobrého jídla a přírodních věd.

Vědecko-gastronomický festival otevřený široké veřejnosti se letos konal poprvé a zaměřil se na oblast Asie. „Během jednoho dne propojili odborníci z naší fakulty kulinářské umění se špičkovou vědou. Návštěvníci show mohli poznávat rostliny, bylinky, ovoce či živočichy typické pro asijskou kuchyni a seznamovat se s přípravou jak tradičních, tak zcela neobvyklých jídel,“ popisuje organizátorka akce Alexandra Hroncová.

Po celém areálu botanické zahrady byly rozmístěny interaktivní stánky vědců a restaurací, u kterých probíhaly různé pokusy a řízené ochutnávky. Návštěvníci si buď u pokladny zakoupili degustační kartu, v rámci níž už měli některé ochutnávky zdarma, nebo si platili objednané jídlo a nápoje podle svého výběru zvlášť.

Velkému zájmu se těšil stánek s hmyzími dezerty, u nějž bylo možné ochutnat čerstvě upražené cvrčky v karamelu, moučné červy s česnekem nebo saranče v sezamovém trojobalu. Hned vedle odborníci z Přírodovědecké fakulty vysvětlovali, co dělají sycené nápoje s naším žaludkem nebo jak se zjistí přítomnost cholesterolu v potravinách. Chemici zase umožnili zájemcům namíchat si vlastní parfém z exotických vůní Asie a botanici připravili komentované prohlídky skleníku a zahrady, během nichž se zaměřili na rostliny používané gastronomii.  

Horní část zahrady byla vyhrazena výrobě sushi, molekulární kuchyni, pokrmům z planých rostlin a dalším zdravým lahůdkám, které bylo možné zkonzumovat u klasických party stolků nebo v pohodlných plážových lehátkách.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.