NEJappky

Endomondo

Základní verze zdarma pro Android/iOS

Dnes si představíme jen jednu aplikaci, zato však podrobněji. Sportovní sezona se rozjíždí – koncem měsíce se běží pražský půlmaraton, cyklisté seřizují kola, bruslaři inliny a podobně. K tomu všemu dnes nedílně patří monitorovací zařízení, která sledují vaše výkony. A pokud místo hodinek na zápěstí dáváte přednost aplikaci v telefonu, mnoho lepších než Endomondo neexistuje.

Pomocí GPS a akcelerometru (polohového a pohybového senzoru) dokáže program měřit výkon v podstatě v jakémkoli sportu, zdaleka nejen při běhání nebo cyklistice. Nabídka disciplín v menu je prakticky neomezená, najdete tu třeba tenis, badminton nebo lezení, ale i tanec či jógu. Ze všeho nejdřív je nutné si vytvořit uživatelský profil, kde zadáváte obvyklé údaje typu věk, výška a váha, aby měl program z čeho vycházet při výpočtu spotřeby kalorií. A pak už můžete vyběhnout do terénu či na hřiště. Pokud zvolíte běh, kolo nebo podobné sporty, program zakresluje vaši dráhu na mapu (využívají se mapy Google), po doběhnutí či dojezdu vás čeká podrobná statistika výkonů na každém kilometru, na dráze pak aplikace každý kilometr hlásí zvlášť (mohla by tak činit hlasitěji, při hromadných závodech je slyšet jen obtížně). Další výhodou je bezproblémová kompatibilita s běžnými přístroji na monitoring tepové frekvence – i tady se můžete těšit na propracované analýzy. Samozřejmostí je plánování výkonů a postupné hodnocení pokroku.

Snad největší výhodou je ale komunita uživatelů, mezi něž patří nejen nadšenci, ale i profesionální sportovci a trenéři. Každý váš výkon se automaticky přenáší na webovou stránku Endomonda, která funguje podobně jako třeba Facebook – prostě jako normální sociální síť, kde můžete komunikovat se skutečnými i virtuálními přáteli a čerpat rady od zkušených. Například autorovi tohoto článku tak jeden nizozemský trenér kdysi dost pomohl s přípravou na první půlmaraton. A pokud si předplatíte prémiovou verzi (20–30 dolarů ročně podle systému), čeká vás mimo jiné propracovaný systém tréninkových plánů (včetně životosprávy), za které by se nemuseli stydět ani vrcholoví sportovci.

Endomondo
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.