Nebát se zeptat

V každé vedoucí pozici – děkana nevyjímaje – člověk musí dělat řadu rozhodnutí na základě svého instinktu a bez možnosti příliš velkého prostoru pro rozvahu. Často tak činíme na základě vlastních zkušeností, pocitů a světonázoru, aniž bychom si ověřili, zda rezultáty budou dobře zapadat do koleček, která hýbou fakultou a vzdělávacím procesem. Pokud bych si vypůjčil příměr od profesora Kysely, vždy jsem vnímal funkci děkana jako někoho, kdo se kolem celé fakulty pohybuje s olejničkou a jejím procesům pomáhá, než jako toho, kdo do převodových koleček sype písek a maří celé soukolí. Je tedy mou povinností se někdy podívat po lepší olejničce.

I proto jsem se rozhodl provést na fakultě nezávislou evaluaci magisterského studijního programu, přestože žádný předpis, příkaz, akreditace nebo jiná potřeba mne k tomu nenutily. Je to na první pohled poněkud zvláštní v době nekončícího přívalu tabulek, hodnocení a evaluací, že se fakulta k něčemu takovému sama přihlásí dobrovolně, ale zvláštní neznamená hloupé nebo zbytečné. K tomuto účelu jsme pozvali profesora Richarda Grimese, emeritního profesora experimentální York Law School, jenž má bezpočet zkušeností s fungováním právního vzdělávání ze zemí kontinentálního práva i práva common law a který připravoval reformu právního vzdělávání v mnoha evropských, asijských i afrických zemí. Právě jeho návštěva byla proto v různých ohledech nenápadnou, ale do budoucna významnou událostí uplynulého týdne.

Profesor Grimes se během své návštěvy setkal s řadou zaměstnanců – od proděkanů po odborné asistenty, studenty i absolventy. Konzultoval také požadavky zaměstnavatelů, jako je Česká advokátní komora, Unie státních zástupců ČR nebo Notářská komora ČR. Samozřejmě není možné pokrýt v tak krátkém čase všechny respondenty, takže odpovědní lidé již chystají dotazníky a průzkumy, jež proběhnou po návštěvě profesora Grimese a které mají doplnit obrázek českého právního vzdělávání o několik dalších střípků informací.

Důvodem, proč jsem se k tomuto kroku rozhodl, je určitá potřeba nastavení zrcadla nám všem. Pokud si čtete příběhy Sherlocka Holmese od sira Arthura Conana Doyla, narazíte v nich na popis právnického vzdělávání, s jehož obdobnou formou se můžete setkat i dnes. Představu, že právníkům stačí posluchárna, zákon a křída, je v 21. století nutné považovat za dávno překonanou. Zodpovězte si sami následující otázku – vložili byste důvěru raději do absolventa, který si odseděl všechny přednášky v osmisethlavém davu, nebo právníka, který již při studiu pracoval s reálnými klienty, psal návrhy smluv a učil se na základě vlastních zkušeností pod vedením svého učitele? Lékaře, který nikdy neviděl pacienta, byste také asi nechtěli.

Spolupráce s Richardem Grimesem tomuto procesu může pomoci – není to něco, co musíme udělat, protože nám to někdo přikazuje, ale protože dříve či později nás k tomu přinutí okolnosti a tlak konkurence jiných fakult. A v takovém případě je z pohledu děkana rozumnější nechat si poradit od přítele než se rozhodovat v řádu několika týdnů pod tlakem okolností. Na druhou stranu to vyžaduje určitou odvahu, která spočívá v potřebě nebát se o radu zeptat.

prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc., děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy


Projekt „Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce“ je spolufinancován Evropskou unií (reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362).
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.