Profesoři Hilský a Wichterle získali v Ostravě čestné doktoráty

Ostrava 26. listopadu (ČTK), autor:Hana Halfarová vit 

Ostravská univerzita (OU) dnes udělila čestné doktoráty dvěma významným osobnostem české vědy. Univerzitní profesor Martin Hilský získal titul doctor honoris causa v oboru anglické literatury. Kamil Wichterle byl oceněn jako uznávaný odborník v chemickém inženýrství. Oba profesoři převzali diplomy při dnešním zasedání univerzitní vědecké rady. ČTK o tom informovala mluvčí OU Eva Kijonková.      

"Profesory Hilského a Wichterleho jsme ocenili za přínos v oborech, které Ostravská univerzita také rozvíjí a podporuje. Oba jsou váženými vědci i pedagogy a dlouhá léta s námi spolupracují," vysvětlil rektor OU Jiří Močkoř.      

Pětašedesátiletý profesor filozofické fakulty Univerzity Karlovy Hilský přednáší anglickou literaturu také na univerzitách ve Velké Británii a USA. "Každoročně přijíždí přednášet i ostravským studentům. Velká posluchárna přitom 'praská ve švech' a každá přednáška končí několikaminutovým potleskem," dodala Kijonková.      

Hilský je také významným překladatelem Shakespearova díla do češtiny. Přeložil už 35 jeho her, zbývají mu jen Král Jan, Jindřich VIII. a Dva páni z Verony. S Národním divadlem moravskoslezským letos spolupracoval na komedii Večer tříkrálový.      

Před její dubnovou premiérou řekl Hilský ČTK, že výsledkem jeho práce je nejen překlad jazykový, ale i kulturní. "Shakespeare reflektuje ve svých dílech také reálie 400 let staré, které neznají ani dnešní Angličané. Rozšifrovat je bývá někdy obrovský problém," svěřil se překladatel, kterého v roce 2002 jmenovala anglická královna Alžběta II. Čestným členem Řádu britského impéria.      

Sedmašedesátiletý Wichterle je profesorem chemického inženýrství na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava. Svou výzkumnou činnost zaměřil především na hydrodynamiku plynokapalinových směsí, o níž napsal své stěžejní vědecké práce. "Syn jednoho z nejslavnějších českých chemiků Otty Wichterleho je výjimečně tvůrčí a činorodý člověk, který se zcela ponoří do problému, ať už vědeckého či lidského", dodala Kijonková.      

Od začátku svého působení v Ostravě Wichterle spolupracuje s katedrou chemie přírodovědecké fakulty OU. Sleduje vývoj chemických programů i akreditaci chemických oborů. Podílí se na krajských a celostátních chemických soutěžích i na soustředění mladých chemiků.      

Ostravská univerzita udělila od roku 1998 celkem 11 titulů doctor honoris causa významným českým i zahraničním osobnostem. První titul získal před deseti lety vědec a profesor California University v Berkeley v USA Lofti A. Zadeh, který se věnuje matematickému oboru fuzzy množin.      

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.