Ocenění za vynikající reprezentaci Univerzity Karlovy už podruhé

Oslavy 661. výročí Univerzity Karlovy se staly nejen důvodem k zamyšlení nad historickou i současnou úlohou této „dámy v nejlepších letech“, jak univerzitu ve svém slavnostním proslovu nazval rektor prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., ale i příležitostí k ocenění těch, kteří svou Alma mater vynikajícím způsobem reprezentují a přispívají k šíření jejího dobrého jména. Slavnost se konala 7. 4. 2009 v historických prostorách Karolina.

Cenu za tvůrčí počin, která je udělována za realizovaný patent, výjimečnou výstavu, odbornou časopiseckou či knižní publikaci nebo umělecké dílo, si letos odnesl tým z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK. Mgr. Robert Černý, Ph.D., Mgr. Vladimír Soukup a prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc., prezentovali v nejprestižnějším přírodovědeckém časopise Nature objev, který podstatným způsobem mění představy o vývojových mechanismech vzniku zubů. Tento objev zasluhuje pozornosti nejen proto, že zuby patří k nejdůležitějším společným znakům všech obratlovců a jsou základním zdrojem jejich evolučního úspěchu, ale i proto, že vývojové mechanismy provázející vznik zubů jsou v současné biologii vnímány jako obecný model vývoje celé řady dalších orgánových systémů tvořících těla obratlovců. (Nature Journal )

Axolotl, Autor: NATURE/V.SOUKUP/ARCHIV/ŠIMON/LN, převzato: http://www.lidovky.cz/axolotl-aneb-o-puvodu-zubu-d03-/ln_veda.asp?c=A080918_092307_ln_veda_mtr

Důkazem uznání provedeného výzkumu mezi odbornou veřejností je fakt, že publikace byla v Nature uvedena nezávislým komentářem tradičně věnovaným nejvýznamnějším příspěvkům čísla. Nezanedbatelná je i skutečnost, že náročné experimenty provedl Mgr. Vladimír Soukup v rámci své diplomové práce.

Cena za prezentaci je udělována rektorem Univerzity Karlovy za pozitivní počin, který má významný dopad na vytváření obrazu vnímání UK u široké veřejnosti. Letos si ji odnesl velmi mladý tým reprezentovaný PhDr. Petrem Blažkem, Ph.D., Patrikem Eichlerem a Mgr. Jakubem Jarešem za přípravu aktivit k připomenutí činu Jana Palacha. Na projektu se dále podíleli Mgr. Michala Benešová, Veronika Jáchimová a Viktor Portel. Studenti k lednovému výročí připravili výstavu Jan Palach '69 s dosud nepublikovanými materiály a stejnojmenný sborník doplněný DVD se šesticí filmů, které se k tématu Jana Palacha a jeho činu vztahují. K projektu provedli důkladný pramenný výzkum a snažili se i zachytit vývoj pohledu na události roku 1969. Výstava Jan Palach '69, kterou bylo možné zhlédnout v Křížové chodbě Karolina, v letošním roce poputuje i do dalších měst naší republiky.

Nová tradice udělování cen jednotlivcům či týmům univerzity napříč obory byla založena v roce 2008. První ocenění za počin obdržel doc. RNDr. David Vokrouhlický z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty, který v časopisu Nature publikoval nový pohled na teorii hromadného vyhynutí druhů na rozhraní druhohor a třetihor vlivem dopadu kosmického tělesa. Cenu za prezentaci získali v roce 2008 představitelé Českého egyptologického ústavu FF UK.

Oceněné projekty vám podrobněji představíme v některém z dalších článků.

(Lucie Kettnerová)


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.