21. května 2004

Zpráva o průběhu Studentské vědecké konference UK v oblasti společenských věd 2004

Pedagogická fakulta UK v Praze uspořádala z pověření rektora Univerzity Karlovy

STUDENTSKOU VĚDECKOU KONFERENCI UNIVERZITY KARLOVY

V OBLASTI SPOLEČENSKÝCH VĚD 2004.

Konference se uskutečnila 13. 5. 2004. Na základě rozhodnutí děkana PedF UK prof. RNDr. Pavla Beneše, CSc. byl její průběh soustředěn do jednoho dne (na místo plánovaných dvou dnů). Toto opatření by mělo být dodržováno i v budoucnu. Ve dvou dnech konference vyznívá příliš roztříštěně. Rozhodnutí o tom, že konferenci bude pořádat PedF bylo přijato velmi pozdě. Schůzka s prorektorkou UK doc. RNDr. J. Svobodovou, CSc. se konala až 16. 2. 2004, informace pro děkany jednotlivých fakult UK byly poskytnuty 23. 2. 2004 a jmenování gestorů jednotlivých fakult bylo termínováno dnem 1. 3. 2004. Přípravné práce na organizaci příštího ročníku konference by měly být zahájeny již na začátku zimního semestru.

Konference byla koncipována jako přehlídka studentské vědecké a odborné činnosti ve všech společenskovědních oborech zařazených do studijních programů Univerzity Karlovy. Do soutěže přihlásili své práce studenti následujících fakult: FHS, FF, FSV, FTVS, PedF, PřF. Omluvila se MFF (jiné zaměření studia) a posléze i teologické fakulty (restrukturalizace). Podle propozic mohli přihlásit své práce studenti prezenčního bakalářského, magisterského nebo doktorského studia. Přednost měly mít práce studentů a doktorandů, které vznikly ve spolupráci s vysokými školami Evropské unie nebo jako výsledek studijních pobytů v rámci evropských programů (Sokrates, Comenius, Erasmus). Tento záměr se nepodařilo nijak výrazně naplnit. Jednotlivé fakulty vybraly na základě výzvy rektora UK do soutěžní přehlídky práce různého zaměření i různých druhů (seminární práce, ročníkové práce, bakalářské nebo diplomové práce, disertace doktorandů). Některé fakulty práce nevybíraly a omezily se, jako v předchozím ročníku, na výzvu studentům k individuálním přihláškám. Práce byly zveřejněny na webových stránkách PedF i UK. Studenti se na webových stránkách samostatně přihlašovali a sami ukládali své práce. Elektronická forma oznámení konference i přihlašování k účasti se osvědčilo a měla by být zachována.

Konferenci zahájila v aule PedF dne 13. 5. prorektorka UK doc. J. Svobodová a proděkan PedF UK doc. P. Byčkovský, zahájení se zúčastnila rovněž proděkanka FF UK doc. J. Králová. Po zahájení v aule započaly svou činnost jednotlivé sekce. Osvědčilo se vytvoření pouze pěti širších sekcí (na rozdíl od velkého počtu úzce specializovaných sekcí v loňském ročníku):

1. Kreativita v umění, sportu, výchově a vzdělávání

2. Současné aspekty globalizace, komunikace s přírodou a jejich dopady na život jednotlivce a světa

3. Integrace Evropy a česká společnost

4. Význam historického vědomí a dějinné tradice pro porozumění dnešku

5. Jazyk, komunikace a média v kultuře a vzdělávání

Na konferenci vystoupili autoři prací s příspěvky v délce 10-15 minut. K dispozici byla potřebná didaktická technika (zpětné projektory, dataprojektory). Pro práci sekcí byly využity nadstandardně vybavené učebny a jednací místnosti fakulty (č.209, č. 303, malý sál, zasedací místnost doktorandů, zasedačka KOVaF). Vybavení všech místností bylo vysoce oceněno pedagogy jiných fakult.

Příspěvky posuzovaly komise hodnotitelů složené ze zástupců fakult. Složení komisí bylo stanoveno v průběhu dvou přípravných porad gestorů fakult pro SVK. V každé sekci měl být vyhlášen vítězný příspěvek a dvě čestná uznání. Bylo však v kompetenci hodnotících komisí udělat výjimku, což bylo uplatněno v 1. a ve 3. sekci.

Výsledky soutěže v jednotlivých sekcích (V-vítězná práce, ČÚ-čestné uznání):

1. sekce: V – M. Kropáčková (PřF, Chráněná území a jejich využití ke školním exkurzím), ČÚ – K. Kotlík (FTVS, Divácký prožitek fotbalového utkání)

2. sekce: V – J. Valentová (FHS, Přehled evolučních teorií mužské homosexuality), ČÚ – K. Vaněčková (PedF, Pokus o analýzu (i)relevance přisuzování kultury recentním nonsapientním primátům a dalším živočišným druhům), R. Miřacký (FHS, Faktory ovlivňující schopnost učení u papouška šedého)

3. sekce: V – T. Květoňová a tým (FSV, Ne EU: Ne/formování opozice v referendu o vstupu ČR do EU), H. Matějková (PřF, Nová maturita v biologii), ČÚ – L. Vargová (PedF, Některé přístupy ke vzdělávání romských dětí)

4. sekce: V – D. Dospíšil (FHS, Bogomilství jako symbolické centrum v historiografiích zemí bývalé Jugoslávii a Bulharska), ČÚ – M. Skálová (FSV, Vývoj emancipace židovského obyvatelstva ve Švýcarsku), F. Šístek (FHS, Transfúze junáctví. Myšlenka posílení české národní identity pomocí černohorských patriarchálních hodnot v díle Josefa Holečka)

5. sekce: V – M. Černá (FF, Počítačový slang), ČÚ – J. Charvátová (FF, „…,“ řekli Alenka, Králík a Myš /Uvozovací slovesa v originálním literárním textu a jeho překladu)), I. Smetáčková (PedF, Genderové aspekty žákovských představ učitelů-mužů a učitelek-žen)

Konference byla otevřená i vysokým školám spolupracujícím s Univerzitou Karlovou. Informovanost těchto škol však byla zajištěna pouze náhodnými kontakty. Žádná práce z těchto škol proto nebyla přihlášena, přijeli pouze zástupci PedF Ústí n. Labem jako pozorovatelé.

Kontakty s médii: Informaci o pořádání konference poskytla ČTK. Na zahájení konference se dostavila ČT, která natočila rozhovory s prorektorkou UK doc. J. Svobodovou, organizátorem SVK dr. V. Sýkorou a dvěma studenty PedF. Záznam byl vysílán dne 14. 5. (ráno na ČT1 a na ČT2).

Sborník: Podle rozhodnutí děkana PedF bude vydán pro všechny účastníky. Rada gestorů rozhodla zařadit příspěvky v rozsahu do 10 stran ve formátu .DOC. Z jednání hodnotících komisí nevyplynulo, že by byly přihlášeny práce, které by nebyly publikovatelné. Účastníci proto budou informováni, aby předložili příspěvky do 15. června. V průběhu prázdnin připraví sborník KMDM PedF a zajistí jeho vydání fakultní cestou. Náklad bude dodatečně stanoven po jednání s děkanem PedF.

Problémy:

Odevzdávání prací v elektronické podobě ve formátu .PDF je podle odborníků nutné vzhledem k zajištění autenticity prací obsahujících nelineární texty a obrázky. Není však použitelné pro zpracování sborníku. Pro ten budou muset účastníci odevzdávat text ve formátu .DOC. Zároveň, jak se ukázalo, software Adobe není zcela samozřejmou součástí vybavení všech pracovišť. S odborníky je třeba prokonzultovat i jiné varianty využití internetu.

Jediným vážným organizačním problémem bylo nedodržení časového plánu některými sekcemi. Zvlášť byly proto v závěru konference vyhodnoceny první čtyři sekce a pátá sekce uzavřela svoje jednání později. Je velmi obtížné nutit členy hodnotících komisí, aby pracovali v předem stanoveném časovém harmonogramu. Je třeba říci, že práce hodnotících komisí probíhala velmi odpovědně, i když zároveň velmi nesmlouvavě. V příštím ročníku konference bude třeba se předem rozhodnout, zda trvat na tom, že bude velmi striktně dodržen časový plán nebo zda bude sekcím ponechána volnost i za cenu toho, že nebude organizováno závěrečné plénum.

Zaměření sekcí bylo dodrženo s jednou výjimkou: Přihlásila se skupina studentů FHS zabývajících se etologií (studium chování zvířat). Nejprve chtěli pro toto velmi specializované zaměření zvláštní sekci. Zároveň se však do plánované 2. sekce přihlásil jen jeden účastník. Vzniklá situace byla řešena spojením těchto studentů do jedné sekce s upraveným názvem. Rozhodně to však nebylo řešení optimální.


Zvláštním problémem je hodnocení prací. Hodnocení bylo prováděno po sekcích, protože stanovení vítězů celé konference (jako v předcházejícím ročníku) je považováno za problematické vzhledem k různorodosti zaměření prací. Zároveň je obtížné porovnávat krátké seminární nebo ročníkové práce s doktorandskými disertacemi, které prošly rozsáhlými oponenturami. Tuto otázku by měl řešit mezifakultní tým. Zvážit je třeba návrh, podle kterého nebude stanovováno pořadí úspěšných příspěvků. Výrok hodnotících komisí by zněl pouze: „práce byla oceněna na SVK“.


Závěr: Podle názorů členů organizačního výboru i podle vyjádření účastníků konference (hodnotitelů i studentů), můžeme průběh konference považovat za úspěšný. Spokojenost vyjádřila i prorektorka UK doc. J. Svobodová. Domníváme se, že zvýšení prestiže konference by prospěla odpovídající stabilizace jejích organizačních pravidel. Soudíme proto, že by bylo užitečné, kdyby ještě v příštím roce byla organizací konference pověřena PedF s tím, že by odstranila zjištěné problémy a navrhla organizační koncepci konference, jež by v příštích letech byla po určitou dobu neměnná. „Štafetová“ organizace konference (každý rok jiná fakulta) patrně k žádoucí stabilitě nepřispěje.


Za organizační výbor:

RNDr. Václav Sýkora, CSc., KMDM PedF UK







Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.