Profesor Walter Pape čestným doktorem Univerzity KarlovyČestný doktorát filozofických věd převzal 7. dubna 2010 přední evropský germanista a literární vědec, profesor Univerzity v Kolíně nad Rýnem Walter Pape. Promotor prof. Zdeněk Beneš předal titulu doktor honoris causa Waltru Papemu za jeho příspěvek k prohlubování česko-německých vztahů v oblasti kultury, vědy a vzdělávání. Udělení titulu bylo součástí oslav 662. výročí založení Univerzity Karlovy.


Waltre Pape si jako téma přednášky zvolil jazyk, jako médium literatury. Přední germanista se věnoval i problematice vztahu mezi skutečným a jazykovým světem: „..znakový systém svádí člověka z cesty jenom tehdy, jestliže věří v pevnou relaci mezi znakem a denotátem. Literatura a jazyk v to slepě věřit nesmí, i když ve všední den je této víry zapotřebí, abychom mohli přežít.“


Posluchačům přiblížil problematiku obraznosti jazyka a metafory i na příkladu poznámek a korespondence Franze Kafky, který např. napsal: „Skoro žádné slovo, které napíšu, se nehodí ke druhému, slyším, jak se souhlásky vzájemně nelibě dřou a samohlásky k tomu zpívají jako černoši na výstavě.“1


Prof. Dr. Walter Pape se narodil v roce 1945 v Magdeburgu. Vystudoval germanistiku, anglistiku a politické vědy na univerzitě v Heidelbergu. V roce 1972 získal doktorát a o osm let později se habilitoval. Jeho vědecká dráha je spjata především s Univerzitou v Kolíně nad Rýnem, kde byl v roce 1988 jmenován profesorem a v letech 1997 až 2003 vedl Filozofickou fakultu. Působil rovněž na kalifornské univerzitě (University of California, San Diego – Santa Barbara, 1983 a 1985) jako hostující profesor. Profesor Pape se v roce 2000 stal akademickým senátorem pověřeným rozvíjením kontaktů mezi Univerzitou v Kolíně a Univerzitou Karlovou v Praze.


Spektrum vědeckého zájmu profesora Papeho je velmi široké: kromě literatury v období evropského osvícenství a romantismu se zabývá románovou tvorbou 19. a 20. století. Je předním odborníkem na oblast teorie komedie a komické literatury a politické lyriky. V jeho rozsáhlé publikační činnosti nalezneme monografie o Wilhelmu Buschovi, Joachimu Ringelnatzovi a řadu publikací věnovaných dílům heidelberského a berlínského romantismu. Profesor Pape je vydavatelem edičních řad jako např. European Cultures. Studies in Literature and the Arts v nakladatelství Walter de Gruyter, Berlin, New York.

P.K.Poznámka:

115.XII 10Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.