Atentát 1942 bodoval ve světovém šampionátu nezávislých počítačových her

Počítačová hra z dílny vědců Univerzity Karlovy uspěla v mezinárodní soutěži vývojářů nezávislých her Game Development World Championship 2017. Na slavnostním vyhlášení cen v Helsinkách se umístila jako druhá.

Atentát 1942 vypráví příběhy z období protektorátu z pohledu lidí, kteří okupaci sami zažili. Hra je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických záběrech. Postavy jsou sice fiktivní, byly však vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví.

Výsledky soutěže Game Development World Championship byly vyhlášeny ve středu 29. listopadu. Nové počítačové hry se mohly účastnit ve dvou kategoriích – Pro, ve které tradičně soupeří komerční projekty, a Hobby s nekomerční charakteristikou. Právě ve druhé ze jmenovaných kategorií bodovala anglická verze české hry. Slavnostního vyhlášení výsledků se za český tým účastnil David Vávra, herní designér a senior programátor skriptů. „Je to skvělý výsledek! Konkurence byla obrovská, vítězná hra Monitor od DNT Games je fascinující, navíc byla vyvinuta pouze jedním vývojářem. Hry v obou kategoriích byly celkově na velmi vysoké úrovni, o to více jsem rád, že jsme skončili na stupni vítězů. Upřímně doufám, že dalšího ročníku soutěže se zúčastní více českých studií a podaří se jim to dotáhnout co nejdál,“ zhodnotil výsledek David Vávra.

Čím je Atentát 1942 unikátní? „V počítačových hrách s válečnou tematikou většinou chybí perspektiva civilistů,“ říká Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí projektu a hlavní herní designér. „Atentát 1942 ukazuje válku a nacistickou okupaci z pohledu obyčejných lidí.”

Atentát 1942 vychází z původní hry Československo 38–89, obsahuje však nové prvky, vylepšenou grafiku a překlad do angličtiny. Hráči, kteří si koupili původní verzi, dostanou novou zdarma. Původní hra je také ve zvláštní, výukové variantě již od roku 2015 zdarma k dispozici učitelům českých škol a získala několik mezinárodních ocenění.

Nezávislé počítačové hry nebo tzv. indie hry (z anglického independent video game) vznikají bez finanční podpory velkých vydavatelů a bývají vytvářeny v malém týmu. To je případ Atentátu 1942, jehož autory jsou odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. „Hra je výsledkem unikátní spolupráce lidí z různých oborů,“ říká Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor projektu. „Za každou postavou, epizodou, osobním dokumentem nebo předmětem v příběhu stojí podrobné studium zdrojů a dobových materiálů,” doplňuje Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Vývoj hry finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Technologická agentura České republiky. Zisk z prodeje je investován do podpory vědy a výzkumu.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.