Kamila Kohoutová • foto: Hynek Glos • 17. května 2019

Univerzita Karlova představila výsledky svého výzkumu na veletrhu Via Carolina

V multifunkčním prostoru kina Dlabačov se 16. května uskutečnil druhý ročník veletrhu inovací Via Carolina. Jeho cílem bylo představit nové vědecké projekty a výzkumné týmy Univerzity Karlovy, které by mohly najít uplatnění v komerční sféře nebo veřejné správě.

Máme co nabídnout

První ročník veletrhu Via Carolina, který proběhl před dvěma lety, prezentoval veřejnosti hlavně komplexní katalog služeb poskytovaných Univerzitou Karlovou. Letošní ročník již představil samotné vědecké týmy a jejich projekty. „Letos zde máme mnohem více konkrétních případů, které můžeme představovat investorům a zájemcům z řad veřejných institucí. Jsou tu projekty již úspěšně komercionalizované i projekty, které na své investory teprve čekají,“ uvedl zástupce ředitelky Centra pro přenos poznatků a technologií Jiří Valach. Mezi projekty, které již úspěšně běží, řadí Jiří Valach oceňovanou výukovou hru Attentat 1942 nebo Encyklopedii migrace.

Vědci na veletrhu své projekty prezentovali sami prostřednictvím posterů, které stručně a srozumitelně zachytily, co daný vědecký tým dělá. Výsledky výzkumu popsali také během bloku prezentací, a případným zájemcům tak usnadnili orientaci v mnohdy velice specializovaných tématech. Kromě posterů a prezentací si mohli návštěvníci výsledky některých výzkumů doslova i ohmatat na interaktivních modelech.

„Povědomí o našich službách je dnes jednoznačně větší, než tomu bylo v minulosti. Podařilo se nám prodat další dva patenty, uzavřít nové licenční smlouvy. Působíme oběma směry – aplikační sféra se dozvídá, že Univerzita Karlova funguje jako spolehlivý partner pro uzavírání obchodů. Na druhou stranu akademičtí a vědečtí pracovníci zjišťují, že CPPT jim může pomoci a při uplatnění jejich práce zastává významnou úlohu,“ shrnuje Valach.

Vědcům pomáhají skauti

Veletrh uspořádalo Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy (CPPT) a Charles University Innovatios Prague. Způsob, kterým centrum vyhledává zajímavé vědecké projekty, popsala PR manažerka projektu UIS Tereza Koubíková: „V CPPT máme takzvanou skautskou síť. Každá fakulta má svého skauta, který sleduje vědecké týmy a projekty dané fakulty. Pokud má některý z nich potenciál pro přenos do praxe nebo komerční sféry, skaut tým propojí s pracovníky CPPT a ti vědcům poskytnou veškerou potřebou podporu k ochraně duševního vlastnictví a společně projekt připraví k případné komercionalizaci.“ V poslední fázi komercializace se do procesu zapojuje nově vzniklá dceřiná společnost Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague, která vyhledává vhodné investory.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.