Výpis článků z archivu za měsíc: Září 2009


Vzpomínka na první návštěvu kardinála Ratzingera – papeže Benedikta XVI. – na Univerzitě Karlově

Kardinál Ratzinger  v mých očích dostál předchozí pověsti tichého a skromného muže, který pečlivě naslouchá a klade krátké, přesně formulované otázky. Hned jsem si také všiml jeho suchého a laskavého humoru, který se projevoval v nejrůznějších podobách.

Pokračování

25. září 2009


Radka Wildová: Potřeba a zájem o společné akreditované zahraniční programy je v Evropě obrovský. Na okraj jedné konference

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze hostila 24. a 25. září několik desítek zahraničních delegátů konference Joint Programmes in Teacher Education o studiu budoucích učitelů. Cílem odborné diskuse bylo hledat způsoby, jak vzájemně sladit učitelskou přípravu, aby studenti magisterských programů mohli část studia plnohodnotně absolvovat v různých evropských zemích. O komplikovanosti celého procesu přípravy vzájemně uznávaného a propojeného studia evropských univerzit hovoří děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Doc. PaedDr. Radka Wildová, CSc.

Pokračování

25. září 2009


Pravěk v nás. Rozhovor s Miroslavem Popelkou

„Věci, kterými se archeologie zabývá, nejsou věci, které se staly a neměly pokračování. Co by nám zůstalo, když uděláme tlustou čáru za tím vším,?“ říká doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc., tajemník a zástupce Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou Univerzity Karlovy. On a jeho tým kolegů připravili 28. pracovní setkání nazvané „Otázky neolitu a eneolitu našich zemí,“ které se uskuteční ve dnech 28. září až 1. října. V konferenčních prostorách Mělnického zámku zasednou přední odborníci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska, aby diskutovali o problémech, které se nás dotýkají víc, než na první pohled vypadá.

Pokračování

24. září 2009


Skryté poklady českých egyptologů

Nejen objevy hrobů z doby egyptské staré říše, ale i unikátními svazky knih se může pyšnit Český egyptologický ústav FF UK.  Jeho knihovna ukrývá desítky vzácných knih, jež mají vysokou hodnotu nejen odbornou, ale i uměleckou. Velké folianty jsou totiž plné originálních ručně kolorovaných litografií.

Pokračování

23. září 2009


Složitá spravedlnost. Rozhovor s Janem Kuklíkem o soudním divadle a emocích v právnickém povolání

"Trvám na provedení obnovy procesu. Nechci ztratit naději, že se najde někdo spravedlivý, kdo se ujme člověka celý život těžce pracujícího." Přání „kulačky“ Marie Švejdové, nespravedlivě odsouzené v politickém procesu v roce 1955 ke třem letům odnětí svobody, propadnutí majetku, ztrátě čestných občanských práv na dobu pěti let a k zákazu pobytu v kraji, se naplnilo až letos – po 55 letech. Jejího případu se formou rekonstrukce soudního procesu ujali studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. O vzniku jednoho televizního dokumentu.

Pokračování

20. září 2009


Chtěl jen jsem ukázat realitu. Nakladatelství Galen představilo publikaci Jana Škrhy a kol. Diabetologie

Po sjezdu diabetologů v Luhačovicích byla včera také v Praze v prostorách Akademického klubu 1. lékařské fakulty UK, který sídlí v historickém Faustově domě na Karlově náměstí v Praze 2, představena a slavnostně pokřtěna monografie věnovaná jedné z nejzáludnějších nemocí, kterou kdy lidstvo poznalo, a jejíž léčba vyžaduje spolupráci téměř všech medicínských oborů. Publikaci Diabetologie autorského kolektivu pod vedením prof. MUDr. Jana Škrhy, DrSc., MBA, vydalo nakladatelství Galen a podílelo se na ní 23 autorů, předních odborníků na diabetologii, nejen z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, ale i z jiných pracovišť z celé republiky. Patrony knihy byli děkan 1. lékařské fakulty UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, a zástupce ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA.

Pokračování

17. září 2009


Konference prezentuje výsledky světově ojedinělého projektu InterCorp

Třídenní konference, konaná ve dnech 17. –19. září 2009 na půdě Filozofické fakulty UK, představuje zajímavá témata vycházející z výzkumného záměru Český národní korpus a korpusy dalších jazyků.

Pokračování

17. září 2009


Jaký je současný český venkov? Odpoví výstava Venkovy a venkované

Výstava, jejímž autorem je RNDr. Radim Perlín z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, sleduje společenské a ekonomické změny na českém venkově a ve venkovské krajině. Cílem výstavy je upozornit jednak na rozdílné vymezení venkova v Česku a dále na změnu funkce venkova, dotýkající se (nejen) tamních obyvatel.

Pokračování

16. září 2009


Návštěvníkům poradí téměř se vším, ale žáby vyhnat neumějí

Poradnu pro veřejnost Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze naleznete každé úterní dopoledne snadno. Před jejími dveřmi postávají návštěvníci se sáčky a taškami, v nichž nesou své úlovky nebo nemocné rostliny ke konzultaci. Místnost není kromě polic s botanickými knihami nijak speciálně vybavena, poradna totiž funguje přímo v kanceláři zástupkyně ředitele Mgr. Věry Hroudové.

Pokračování

14. září 2009


Journal of Vegetation Science publikoval článek "Luční mravenci svou aktivitou ve vztahu k rostlinám a půdě akcelerují vegetační sukcesi směrem ke klimaxovému horskému lesu"

Poslední ze série článků zkoumající interakce mravenci – rostliny vychází z dlouhodobé řady projektů na geobotanice, jejichž protagonisty jsou kromě studentů, doktorandů a absolventů prof. RNDr. Tomáš Herben, CSc. a prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc. Článek byl otištěn ve vědeckém periodiku Journal of Vegetation Science a přiřadil se tak k předchozím publikačním výstupům týmu v Journal of Ecology, Plant Ecology nebo Pedobiologia. V pozadí všech těchto článků stojí dlouhodobá časová řada sledování vegetační dynamiky.

Pokračování

10. září 2009


Mezi cukrem a revolucí, idejemi a realitou. Středisko ibero-amerických studií FF UK zahájilo mezinárodní sympózium o Karibské oblasti

V noblesních prostorách Šporkova paláce včera začalo třídenní mezinárodní sympózium věnované problematice španělsky mluvící Karibské oblasti nazvané „Caribe hispanoparlante. Viajeros y testimonios.“ V sídle Střediska ibero-amerických studií přivítal přítomné odborníky z Kuby, Francie, Maďarska, Mexika, Německa, Spojených států, Velké Británie, Španělska a České republiky proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy prof. PhDr. Ivan Jakubec, CSc.: „Vedení Filozofické fakulty si uvědomuje význam tradice ve vědeckém výzkumu, a proto podporuje bádání o regionu, který z různých důvodů stále představuje jeden z velkých zájmů evropské iberoamerikanistiky.“ Mezinárodní sympózia věnovaná karibské oblasti na vybrané téma se v Praze konají každé dva roky od 2. poloviny r. 1990.

Pokračování

8. září 2009


Vlak plný vzpomínek. Sir Nicolas Winton, doba válečná a jiná témata v rozhovoru s Vladimírem Nálevkou

1. září byl z pražského Hlavního nádraží vypraven historický vlak. Na trase z Prahy do Londýna překonal „Winton train“ vzdálenost 1251 km a cesta trvala tři dny. Cesty vzpomínkami Wintonových dětí však překonávají vzdálenost sedmdesáti let. Mimořádnou dobu a zcela mimořádný čin Nicholase Wintona, který zorganizoval záchranné transporty pro židovské děti, přibližuje prof. PhDr. Vladimír Nálevka, CSc., zástupce ředitele Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy.

Pokračování

4. září 2009




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.